Schimbare instalatie electrica Aro 10

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Schimbare instalatie electrica Aro 10

Post by Soryn »

În completare , Bornele marcate cu S = Fir de referintă , se leagă la baterie printr-o siguranță de obicei (compensează căderea de tensiune care apare în cablajul de forță ) ,sau la B+ pentru referință locală .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

CristianTase
Membru
Membru
Posts: 194
Joined: 26 Oct 2020, 18:22
Location: Sibiu

Re: Schimbare instalatie electrica Aro 10

Post by CristianTase »

Si eu trebuie sa schimb instalatia. Are mate aiurea si panoul de sigurante vechi. E complicata tare instalatia, nu stiu de ce s-au complicat asa. 1500 lei e un pret corect. Ai reusit sa o schimbi? Si eu am primit o astfel de oferta, chiar 2000 de lei si inteleg perfect de ce costa asa mult. Daca apelezi la cel mai bun meserias dai 2000 si ai calitate. Sau daca nu dai 800 si ai probleme. Diferenta nu e mare daca te gandesti ca odata o faci si o ai pe viata ca o face mai bine decat cei de la Aro. Acum gasesti conectori, tuburi termo, sigurante calumea
Multumesc, cu stima Cristian Tase / Aro 10 / Sibiu / 0742141585 / cristiantase@yahoo.com
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Schimbare instalatie electrica Aro 10

Post by patric »

Eu am schimbat instalatia la M. Totul nou, lucrare de calitate. Fata de schema veche, s-au tras fire separate pentru masa si s-a intercalat o cutie de relee. Toata lucrarea a trecut de 4500 lei. Mult, dar nu-mi pare rau delolc. Iar despre cat castiga unul intr-o luna... totu-i relativ.
CristianTase
Membru
Membru
Posts: 194
Joined: 26 Oct 2020, 18:22
Location: Sibiu

Re: Schimbare instalatie electrica Aro 10

Post by CristianTase »

Asa e. Pe parte electrica e bine sa ai calitate. E relativ sa spui cat face o lucrare de la zero. Un om poate lucra si doua saptamani la ea. Cu piesele incluse si manopera , tva daca e service ajungi la astfel de sume
Multumesc, cu stima Cristian Tase / Aro 10 / Sibiu / 0742141585 / cristiantase@yahoo.com

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Schimbare instalatie electrica Aro 10

Post by Soryn »

patric wrote: 08 Oct 2021, 09:34 Eu am schimbat instalatia la M. Totul nou, lucrare de calitate. Fata de schema veche, s-au tras fire separate pentru masa si s-a intercalat o cutie de relee. Toata lucrarea a trecut de 4500 lei. Mult, dar nu-mi pare rau delolc. Iar despre cat castiga unul intr-o luna... totu-i relativ.
E bine cā ai adus in discutie și costurile. Așa poate mai revin și doritorii entuziaști cu picioarele pe pāmânt.

Cât despre instalația de aro 10, e mai ieftin dacā gāsești una folositā dar bunā pe care o modifici și o ajustezi putin. Acum, fiecare face cum vrea și cât îl duce buzunaru.

Post Reply