Venit pentru o mica revizie
Moderators: Werner, mariusjaz, socratee
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Venit pentru o mica revizie
M-am luat cu diverse, plus o pauza a accesului la internet din motive de furnizori "seriosi", si uite asa n-am mai apucat sa pun povestea balanelului lui Dan Chiriac. Avea el de gand sa curete un pic rugina aparenta, preventiv, sa nu se agraveze pana la o ulterioara vopsire, dar n-a reusit sa si gaseasca timpul necesar, asa ca a apelat la varianta ajutatoare "suna un prieten". Motiv pentru care l-a aruncat la mine in batatura, sa incercam un refresh la tabla, astfel incat sa nu fie in pericol la iarna, cand o da de sare.
si ne-am apucat de treaba, scotand scaune, bancheta, luneta...
si ne-am apucat de treaba, scotand scaune, bancheta, luneta...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
desi initial trebuia sa scarmanim doar podeaua din fata, dupa ce am vazut cum sta treaba, am zis sa ne extindem si in spate, demontand bancheta. ne-am apucat de curatat rugina cam pe oriunde o vedeam, ulterior aplicand si ceva acid de care s-a mai discutat, lasandu-l cam o zi sa lucreze, timp in care scotea la suprafata oxizii din tabla.
din pacate, acum observ ca mi-a scapat ce am descoperit in partea din spate, si am poze numai dupa ce am inceput sa sudam.
apropos de sudura, trebuie sa aveti in vedere ca a trebuit sa facem o reparatie la care nu ne asteptam, cam cu ce am avut prin curte, si sa iasa si bine, astfel incat sa nu revina prea curand rugina. de asta s-a sudat electric, si nu alte migmaguri, flicflacuri etc. d'astea avem, cu d'astea defilam.
din pacate, acum observ ca mi-a scapat ce am descoperit in partea din spate, si am poze numai dupa ce am inceput sa sudam.
apropos de sudura, trebuie sa aveti in vedere ca a trebuit sa facem o reparatie la care nu ne asteptam, cam cu ce am avut prin curte, si sa iasa si bine, astfel incat sa nu revina prea curand rugina. de asta s-a sudat electric, si nu alte migmaguri, flicflacuri etc. d'astea avem, cu d'astea defilam.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
si am inceput sudura...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
dupa ce am curatat din nou oxidul eliminat de catre acid, am degresat, si am procedat la aplicarea grundului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
aplicam si pe dedesubt, evident.
gaurelele ramase de la sudura electrica s-au astupat cu mastic, dupa aplicarea grundului.
gaurelele ramase de la sudura electrica s-au astupat cu mastic, dupa aplicarea grundului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
apoi am imprastiat si niste vopsea cauciucata, atifonica.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
exteriorul a beneficiat de vopsea alba la spray, peste stratul de grund.
la masca fata am montat si un cheder, ca sa nu mai frece fibra pe tabla, pentru ca era ceva rugina si pe acolo, din aceasta cauza.
la masca fata am montat si un cheder, ca sa nu mai frece fibra pe tabla, pentru ca era ceva rugina si pe acolo, din aceasta cauza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
dupa care i-am facut si o frectie. 
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
Ati folosit un produs anume sau acid fosforic ?George wrote:ne-am apucat de curatat rugina cam pe oriunde o vedeam, ulterior aplicand si ceva acid de care s-a mai discutat, lasandu-l cam o zi sa lucreze, timp in care scotea la suprafata oxizii din tabla(
Si eu am de scos ceva rugina de pe aripi si mi-am luat o cutie de feruginol de la Policolor, dar inca nu m-am apucat de treaba.
Daca nu Aro, atunci ce ?
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
acid fosforic.
mai am pe acasa si niste fosfatol parca, dar am exersat cu ele pe tico si am ajuns la concluzia ca acidul scoate rugina, celalalt fiind mai potrivit ca protectie anticoroziva pentru o tabla neatacata. daca sablezi, sau daca pui tabla noua, e ok fosfatolul, insa la ce am intalnit, cel mai bine curata acidul.
cat despre feruginol...n-am idee ce face, dar e posibil sa fie varianta "comerciala", mai "light".
mai am pe acasa si niste fosfatol parca, dar am exersat cu ele pe tico si am ajuns la concluzia ca acidul scoate rugina, celalalt fiind mai potrivit ca protectie anticoroziva pentru o tabla neatacata. daca sablezi, sau daca pui tabla noua, e ok fosfatolul, insa la ce am intalnit, cel mai bine curata acidul.
cat despre feruginol...n-am idee ce face, dar e posibil sa fie varianta "comerciala", mai "light".
ARO CLUB ROMANIA
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
Nu ma asteptam sa aibe atata rugina masina,vorba aia doar a venit in vizita la mine.
Dupa sudura cel mai bine se da cu un grund cu zinc(unele au 1% iar altele spre 60% 1-3 staturi.
Dupa sudura cel mai bine se da cu un grund cu zinc(unele au 1% iar altele spre 60% 1-3 staturi.
- tudop
- Membru de elita

- Posts: 773
- Joined: 02 Sep 2007, 15:13
- Location: Iasi
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
Feruginolul de la policolor tot niste acid fosforic diluat este... eu am preferat sa iau unul de srl, care e cativa lei litrul... Oricum nu mi-a placut deloc ce ramane in urma acidului, tot pasivantii pe baza de acizi organici sunt mai buni, chiar daca is de 10x mai scumpi...
Iar peticele de tabla sudate la electrod, cel mai bine se "ung" cu mastic poliuretanic, care se lipeste si nimic nu-l mai scoate (din tub ca si cel de silicon) De ex. cum am vazut peticele pe la canturi, unde ramanea spatiu intre petec si tabla masinii, trebuia umplut tot cu mastic poli.
Sper ca exteriorul o sa fie programat la o ingrijire mai detaliata, ca sa arate mai sexy in final
Iar peticele de tabla sudate la electrod, cel mai bine se "ung" cu mastic poliuretanic, care se lipeste si nimic nu-l mai scoate (din tub ca si cel de silicon) De ex. cum am vazut peticele pe la canturi, unde ramanea spatiu intre petec si tabla masinii, trebuia umplut tot cu mastic poli.
Sper ca exteriorul o sa fie programat la o ingrijire mai detaliata, ca sa arate mai sexy in final
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
@ydaniel: nimeni nu se astepta, ca pe deasupra arata ok, insa cand am inceput pe la colturi, sa raschetam, s-a ivit beleaua.
cat despre zinc, e cam scump sa o faci toata asa. ala merge sa dai pe portiuni mici, dar la ce era acolo, se duceau 10 tuburi. grund la cutie, cu zinc, n-am vazut. face cineva?
@tudop: nu prea ramane nimic in urma acidului. sau la ce anume te referi? ca praful ala alb l-am curatat, inainte de grunduire. ala e oxid...adica rugina.
pasivantii astia, care sunt? experimentez si eu, acu invat "lupta cu rugina", si din pacate, prin magazilene de vopseluri inca n-am intalnit oameni care stiu ce vand. eu de obicei intreb ce face una, ce face cealalta. la chimopar am stat juma de ora de povesti cu o inginera chimista, si mi-a dat si bonus un flacon de fosfatol.
mastic am bagat, dupa cum am spus, n-am lasat gauri "de ventilatie", insa l-am aplicat dupa grunduire. masticul, ca si chitul, nefiind anticoroziv, va favoriza aparitia ruginii fix acolo unde nu-ti doresti, si asta destul de repede. n-am apucat sa fac si poze, ca se mai lucra si in lipsa mea.
cat despre zinc, e cam scump sa o faci toata asa. ala merge sa dai pe portiuni mici, dar la ce era acolo, se duceau 10 tuburi. grund la cutie, cu zinc, n-am vazut. face cineva?
@tudop: nu prea ramane nimic in urma acidului. sau la ce anume te referi? ca praful ala alb l-am curatat, inainte de grunduire. ala e oxid...adica rugina.
pasivantii astia, care sunt? experimentez si eu, acu invat "lupta cu rugina", si din pacate, prin magazilene de vopseluri inca n-am intalnit oameni care stiu ce vand. eu de obicei intreb ce face una, ce face cealalta. la chimopar am stat juma de ora de povesti cu o inginera chimista, si mi-a dat si bonus un flacon de fosfatol.
mastic am bagat, dupa cum am spus, n-am lasat gauri "de ventilatie", insa l-am aplicat dupa grunduire. masticul, ca si chitul, nefiind anticoroziv, va favoriza aparitia ruginii fix acolo unde nu-ti doresti, si asta destul de repede. n-am apucat sa fac si poze, ca se mai lucra si in lipsa mea.
ARO CLUB ROMANIA
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: Venit pentru o mica revizie
Puteai sa iei de la Policolor grund auto,tot la cutie:e mai bun caci e mai fluid si intra prin toate gauricile.
Exista grund cu zinc la cutie de 800ml si derivati mai mari(20-60-180l),dar sunt cam scumpi :de la 130lei/800ml.
Uite aici sfaturi f bune:
http://www.epoxyproducts.com/zinc.html
http://www.dulux.com.au/specifier/produ ... gs/primers
http://protective.sherwin-williams.com/ ... oduct-6815
http://www.alibaba.com/showroom/zinc-primer-paint.html aici din china,daca ne adunam mai multi
Exista grund cu zinc la cutie de 800ml si derivati mai mari(20-60-180l),dar sunt cam scumpi :de la 130lei/800ml.
Uite aici sfaturi f bune:
http://www.epoxyproducts.com/zinc.html
http://www.dulux.com.au/specifier/produ ... gs/primers
http://protective.sherwin-williams.com/ ... oduct-6815
http://www.alibaba.com/showroom/zinc-primer-paint.html aici din china,daca ne adunam mai multi
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Venit pentru o mica revizie
Praful e mai greu decat rugina dar rugina e mai rea ca praful...metaforic vorbind.
Tabla de aro,daca nu dai mai intai cu acid fosforic pe ea si mai apoi cu vopsea epoxidica...se va alege praful din(de) ea.Interior-exterior vorbind.O frectie cu ceara de cavitati in plus nu ar fi de prisos.
Acum vreo cateva(mai multe) luni ,conducand aro,am fost lovit miseleste in roata de rezerva de catre un autobuz al RATP.Capitalism fiind pe aici,autobuzul a zburat cu tot cu martori de la locul faptei.Rezultatul impactului a fost hayonul un pic infundat si vopsea sarita;rezultat tabla chioara.Ajuns acasa pagubas,am dat cu ceara pe tabla chioara.Ploua de cateva luni in sir dar tabla ceruita inca nu a ruginit.e tot chioara.
Tabla de aro,daca nu dai mai intai cu acid fosforic pe ea si mai apoi cu vopsea epoxidica...se va alege praful din(de) ea.Interior-exterior vorbind.O frectie cu ceara de cavitati in plus nu ar fi de prisos.
Acum vreo cateva(mai multe) luni ,conducand aro,am fost lovit miseleste in roata de rezerva de catre un autobuz al RATP.Capitalism fiind pe aici,autobuzul a zburat cu tot cu martori de la locul faptei.Rezultatul impactului a fost hayonul un pic infundat si vopsea sarita;rezultat tabla chioara.Ajuns acasa pagubas,am dat cu ceara pe tabla chioara.Ploua de cateva luni in sir dar tabla ceruita inca nu a ruginit.e tot chioara.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
