ARO M 461 Mufa bricheta

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

ARO M 461 Mufa bricheta

Post by cim95 »

Salut tuturor!
Vreau sa montez in M-ul meu o mufa/ locas/( HABAR N-AM CUM SE CHEAMA) unde se poate cupla bricheta sau alte accesorii.
Problema este ca, nefiind electrician, nu indraznesc sa ma leg undeva aiurea sa nu incarc vre-un circuit :-??
Are cineva un sfat bun ptr. mine?

UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by UMMM461 »

Ai priza de curent sub capota. Fa rost de un stecher, masoara cu un aparat de masura care este + si care este - trage fir si leaga-l la o priza de bricheta. Prize de bricheta se gasesc de cumparat cu stecherul este mai greu dar macar nu gauresti masina.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by cim95 »

Multumesc ptr. informatie!
Eu m-am tot uitat prin documentatia pe care o am si nu descoperisem ca exista o "priza" sub capota. Banuiesc ca arata altfel decat o priza de casa! ;))
Am sa caut mai atent!
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by UMMM461 »

... Banuiesc ca arata altfel decat o priza de casa! ;))

Oarecum, este rotunda, aplicata pe panoul anti-foc si are o grosime cam intre 1-1.5 cm de culoare neagra din ebonita. Arata ca un puc de hokey. Stecherul arata fix ca unul de casa fara impamantare ;D ;D numai ca este mai mic ;D ;D .

Alternativ legi firele direct sub priza si nu mai ai nevoie de stecher.

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by niku111 »

Izolate f. bine pt. distanta din spatele prizei este destul de mica
Bujie
Incepator
Incepator
Posts: 17
Joined: 15 Sep 2012, 10:41
Location: Sibiu

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by Bujie »

Pentru a monta o priza de bricheta exista 2 posibilitati:
1. Functionare continua, indiferent de functionarea masinii, adica motor oprit, pornit, cheie in contact, cheie scoasa.
Se monteaza un fir litat de 16mm2 direct de pe baterie.
Pe traseu se intercaleaza un suport pentru siguranta fuzibila si se monteaza o siguranta de sticla calibrata ( de 5-10A in functie de consumatorii care se utilizeaza).
2.Functionare temporara, cand priza are curent doar cu motorul pornit sau motorul oprit si cheia in contact pe pozitia parcare.Daca se scoate cheia se intrerupe alimentarea prizei.
Se monteaza firul litat de 16mm2 cu siguranta pe cablu, dar conectarea nu se mai face direct la baterie, se ia alimentare de la contactul de cheie.
Sau se urmareste cablajul si se cauta un locas liber in panoul de sigurante unde se cableaza circuitul de bricheta cu siguranta sa si se renunta la siguranta de pe cablu.

Trebuie avut intotdeauna in vedere ca fiecare circuit sa treaca prin siguranta sa, in cazul unui scurt, se arde si nu ia foc masina.
VW Polo 6N1 1300cm3
Citroen Berlingo '99 1300cm3
in curand Aro
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by cim95 »

multumesc colegilor ptr. toate sfaturile date!
Am montat o mufa de alimentare ap. electrice, dar nu ptr. bricheta. Nici nu-mi trebuia ptr. bricheta ca nu se fumeaza in masina! :)
Mufa montata indeplineste toate sugestiile voaste:
-are siguranta
-este cuplata la priza de sub capota. Stecker nu am avut dar cred ca am facut o legatura solida si sigura.
Acum pot sa racordez GPS-ul, mobilul, lampa de lucru, etc!
Sunt multumit \:D/
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by UMMM461 »

Felicitari!!!
Acum poti cutreiera padurile Austriei fara sa te pierzi...numa sa tragi dupa tine o mica cisterna cu benzina ;D ;D ;D ;D
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by cim95 »

Am 2 canistre de rezerva si mufa ptr. mobil ca sa pot apela Politia, Salvarea sau OEMTC-ul(ACR-ul austriac) :)>-
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by UMMM461 »

Mi-ar place sa vaz ce zice OEMTC-ul cand ceri ajutor in varf de munte ;D ;D ;D ;D ;D
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 650
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: ARO M 461 Mufa bricheta

Post by cim95 »

Mai bine sa nu am nevoie de ajutor dar, daca se iveste ocazia, am sa-ti trimit o poza ;))

Post Reply