aro 324

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: aro 324

Post by ydaniel »

Ar fi ideal ca pe fata sa pui discuri de frana ventilate ;))

dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

Buna tuturor, in cateva zile incepe sezonul urmator de mesterit, am angajat un mecanic ca eu nu mai fac fata...... sper sa nu dezamagesc am curatat am slefuit si vopsit dar eu recunosc cand sunt depasit de situatie. Am alocat 65 000lei sper sa imi ajunga pentru tot si abea astept sa am ce sa va mai arat
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

Buna ziua, salut si multumesc toturor carora m-au ajutat sau sunt interesati de aceasta lucrare, am asteptat cu nerabdare sa mai arat cate ceva nou

Poza 8-9 sunt cu probleme rog ajutot daca cunoasteti
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: aro 324

Post by niku111 »

Ce probleme ai?Prelungeste furtunul de la paharul ambreiajului si foloseste furtun de motorina calitativ +colierele aferente.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

am folosit furtun de presiune pentru aer sau butelie este gros in carne , turul de motorina este pe conduct. Probleme am la pompa servo nu ii gasesc locul nu pusca nici pe fulie nici pe motor nicaieri..... am facut eu o improvizatie si am pus 2 fulii pe vibrochen dar nu cred ca este corect
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: aro 324

Post by niku111 »

Ai pozitionat bine pompa de directie, fulia la fel dar foloseste tot o fulie de motor in fata la vibrochen.Pentru alinierea lor foloseste distantoare unde este cazul.Furtunul trebuie sa fie de carburant ,in timp motorina il va distruge si vei avea probleme.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

Toata caroseria zdrangane chear daca am stropit 12-14kg de antifon de la sinto, este foarte bun impotriva griblurii umiditatii sarii dar are proprietati elastice si fonabsorbante scazute
Ma gandesc sa dau 3 maini de antifon cauciucat de la body 950 in interir si sa armez fiecare strat cu plasa de fibra de sticla folosita la constructii cea cu ochiuri mici sa nu crape si peste am sa pun pasla si mocheta ce ziceti ?

Mai este o varianta cu alu-band sau solutii profesionale de vibro insonorizat dar nu am incredere in ele deoarece eu o sa mai trec prin apa si imi este frica sa nu faca condens intre babla si acele folii de aluminiu

Sau straturi de antifon armat cu textil.

Ce pareri aveti , idei , experiente trebuie sa elimin zdranganitul de cotet si merita sa fac asta dupa atata munca nu mai dau inapoi. Am nevoie de o soluti practica care nu retine apa si intareste caroseria poate si putina izolatie termica

Pasla am sa folosesc peste tot inafara de podea unde mai intri ud pe picioare su cu noroi dar inainte de izolarea termica si putin fonabsorbanta trebuieste eliminat cat este posibil vibratia si zdranganitul
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: aro 324

Post by deluca »

http://www.polyurea.ro/ eu sunt in lucru cu vopsea din asta.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

interesant. o pot aplica cu pistolul de vopsit ?
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: aro 324

Post by GRMihai »

Poblema ta,garantat nu este de la vopsea,insonorizare ,etc.Verifica tot ce inseamna tampon cauciuc dintre caroserie si sasiu,tampoane motor,daca ai folosit antretozele corespunzatoare,cat de tare le-ai strans,etc.
Am uitat,motorul trebuie sa mearga rotund.
dodorelbebelinu
Membru
Membru
Posts: 134
Joined: 07 Jul 2012, 22:56
Location: Timis, Mosnita (4km de TM)
Contact:

Re: aro 324

Post by dodorelbebelinu »

problema este de la caroserie are sunet de oala sparta din cauza ca este subtire. Motorul merge foarte rotund si am tampoane noi peste tot stranse pana encep usor sa de comprime
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: aro 324

Post by GRMihai »

Verifica comenzile de la usi(sarmele),trebuie sa fie clipsate in bumbii aceia mici de plastic.Daca ating de usi dau o rezonanta foarte nasoala.

Post Reply