Stie cineva dintre dumneavoastra, care este exact legislatia in privinta proiectoarelor?, sa nu avem probleme cu politia? Daca da va rog sa imi spuneti si mi-e ca am crva proiectoare si le-as pune pe masina dar nu vreau sa risc sa ramin fara talon,ca stiti cite implica.M-ar interesa sa stiu ce putem monta pe masinasi unde sa fim in legalitate.
cu respect amb13!
proiectoare
Moderators: mariusjaz, socratee
- amb13
- Membru legendar

- Posts: 1553
- Joined: 02 Mar 2008, 20:15
- Location: petrila-hunedoara
- tarzy
- Membru legendar

- Posts: 2646
- Joined: 03 Dec 2006, 20:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: proiectoare
nu stiu precis legislatia .... cu numar de lege si articol dar la bunul simt as spune ca:
- poti monta cam orice a fost pus din fabrica - chiar daca nu pe modelul tau;
- poti monta chestii suplimentare dar care sa nu iasa din gabaritul masini cu conditia sa circuli pe drumurile publice cu proiectoarele acoperite, si mai bine ar fi sa faci conectarea prin mufe .... si sa le legi doar cand parasesti asfaltul
- poti monta cam orice a fost pus din fabrica - chiar daca nu pe modelul tau;
- poti monta chestii suplimentare dar care sa nu iasa din gabaritul masini cu conditia sa circuli pe drumurile publice cu proiectoarele acoperite, si mai bine ar fi sa faci conectarea prin mufe .... si sa le legi doar cand parasesti asfaltul
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
(Winston Churchill)
- baciudibaciu
- Membru legendar

- Posts: 3075
- Joined: 12 Aug 2007, 22:26
- Location: Bucuresti Titan
- Contact:
Re: proiectoare
Despre proiectoare si montarea lor pe autovehicule am avut zilele trecute o discutie la RAR Grivita cu ing, Dobre care se ocupa si este specialistul in materie. Nu va redau discutia .Ma voi limita la concluzii :
Sunt acceptate din punct de vedere legal doar dispozitivele luminoase montate din fabricatie. PUNCT
Autovehiculelor cu destinatie speciala li se pot monta cu aprobarea organelor de politie si omologarea RAR a mijloacelor de AVERTIZARE luminoase.
Pe celelalte autovehicule poti monta un set de proiectoare DE CEATA SUB BARA DIN FATA.
In momenclatorul lor apare FCH = far ceata cu halogen si FPH far proiector cu halogen
Cele puse ornamental nu trebuie sa aiba instalatie electrica deci doar ORNAMENTALE.
Neoficial a zis ca poti avea pregatita instalatia electrica pentru cuplare in momentele magice ale unei iesiri in teren cand te apuca noaptea
Cu bine
Sunt acceptate din punct de vedere legal doar dispozitivele luminoase montate din fabricatie. PUNCT
Autovehiculelor cu destinatie speciala li se pot monta cu aprobarea organelor de politie si omologarea RAR a mijloacelor de AVERTIZARE luminoase.
Pe celelalte autovehicule poti monta un set de proiectoare DE CEATA SUB BARA DIN FATA.
In momenclatorul lor apare FCH = far ceata cu halogen si FPH far proiector cu halogen
Cele puse ornamental nu trebuie sa aiba instalatie electrica deci doar ORNAMENTALE.
Neoficial a zis ca poti avea pregatita instalatia electrica pentru cuplare in momentele magice ale unei iesiri in teren cand te apuca noaptea
Cu bine
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !
ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
- silvester
- Membru

- Posts: 226
- Joined: 16 Oct 2007, 07:06
- Location: ploiesti
- Contact:
Re: proiectoare
Si la TV-ul meu? Am si eu un proiector, ca asa a venit de la oaste. Se poate spune ca e din fabricatie?
- amb13
- Membru legendar

- Posts: 1553
- Joined: 02 Mar 2008, 20:15
- Location: petrila-hunedoara
Re: proiectoare
Multumesc pentru lamuriri.Am urmat sfatul baciului si le-am montat pe masina fara a le face inca legaturile(doar de frumusete).Le voi face o instalatie separat,cu mufe, care sa le pot pune sau scoate cind am nevoie si sa le pot masca sub bara 
