Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by Soryn »

Dot 5 siliconic nu este compatibil cu sistemele ABS ESP , compresivitatea lichdului este mai mare decât în cazul lichidului traditional .Din cauza asta nu este folosit . Citroen utiliza lichid de frână mineral (LHM) ,de ce ? pentru că poate și pentru că știa ce face .
Întervalul de schimb la 2 ani este o chestiune generală trecută ca să acopere eventualele probleme ce ar apărea în cazul în care lichidul sar degrada la supra solicitări - regim de firmă (80 - 100k km /an) .Conductele de frână sunt acoperite la interior cu un strat fin de cupru . Odată cu trecerea timpului cuprul ajunge în lichidul de frână ,se degradează și atunci încep problemele . Degradarea lichidului de frână se măsoară cu anumite aparate de măsură speciale ,ce determină gradul de degradare .

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by George »

Degradarea lichidului normal, cunoscut de toata lumea, intervine din cauza proprietatilor lui higroscopice (absoarbe umiditatea din atmosfera), ceea ce duce in primul rand la scaderea punctului de fierbere, ceea ce e motiv de inlocuire pentru siguranta utilizarii (ramai fara frane cand se incing) si apoi la coroziunea pe interior a sistemului.
Aparatele de care zice Soryn sunt ieftine, arata ca un pix mai gros si au o baterie. Detecteaza fix procentul de apa din lichid, si iti zice cu un led daca e cazul de schimb sau nu.
https://www.emag.ro/tester-calitate-lic ... DD1QXNBBM/
(astia de la emag abereaza cu pretul, eu am luat cu vreo 50-60 de lei. e pus doar ca exemplu)
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by BAGADI »

Pe olx e 50 lei, acelasi model de tester.
User avatar
kln
Incepator
Incepator
Posts: 45
Joined: 06 Feb 2010, 18:41
Location: Bucuresti RO

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by kln »

Wener, te rog câteva detalii suplimentare (ma interesează sa trec de la dot 3 la dot 5 la M-ul meu):
§ e necesară schimbarea tuturor garniturilor (cilindri, pompa) si a racordurilor ?
§§ cum ai făcut purjarea dot3 din instalație ? Aer, alcool sau direct cu dot 5?
§§§ ceva probleme cu coroziunea cilindrilor ? vaselină in cilindrii o data pe an?
Mulțumesc

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by Werner »

Garniturile le-am schimbat toate, le-am înlocuit prventiv cu garnituri de la Autofren. Lichidul vechi de frâna se poate sufla cu aer afara. Nu trebuie spalate conductele sau cilindri. Daca mai ramân pe undeva resturi de la lichidul vechi, nu este o problema, se împaca cu cel siliconic. Cilindri sau conductele nu corodeaza de la lichidul siliconic, fiind ca un ulei. Când am montat garniturile noi, am uns cilindri pe interior cu vaselina pentru cilindri de frâna. Eu am luat ATE, dar cred ca se gaseste vaselina buna si de alti producatori. De când am introdus lichidul siliconic în instalatie, sunt vreo 3 ani, nu am mai schimbat nimic, nici la sistemul de frâne, nici la sistemul de ambreiaj. E liniste.

Scuze ca raspund asa târziu, dar vara nu prea mai dau drumul la calculator, poate 2-3 ori pe luna, sau chiar mai rar.
User avatar
kln
Incepator
Incepator
Posts: 45
Joined: 06 Feb 2010, 18:41
Location: Bucuresti RO

Re: Compatibilitate lichid de frana dot3 cu dot4

Post by kln »

Mulțumesc pentru info !

Post Reply