Auto Cross si Rally Cross

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

Inca din timpul comunismului in romania exista o disciplina a sportului cu motor numita auto cross in care marcile autohtone  alergau pe circuite amenajate cu diferite supfrafete de rulare de la asfalt pana la macadam sau pamant.Clasa auto cross presupune full contact intre masini practic era permisa orice fel de manevra pt a castiga un loc in plus , in schimb rally cross era exact opusul.Dupa 1990 o data cu posibilitatea de a aduce masini in tara din strainatate mult mai usor au inceput sa dispara masinile romanesti din aceste competitii lasand loc celor straine care veneau cu motoare de la 100 de cp in sus...au inceput sa apara si cauciucurile cramponate speciale pt asftfel de competitii.Este printre cele mai ieftine sporturi cu motor daca stam sa ne gandim in compoaratie cu raliul sau alte competitii dar cu toate astea senzatia oferita de o participare la o asemenea competitie este de nedescris.Am sa las pozele sa descrie cam despre ce este vorba .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

scuzele mele pt calitatea proasta a pozelor ....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

sunt curios ce parere aveti voi despre poze...poate lasati niste impresii...si promit ca la urmatoarea cursa am sa fac mai multe poze sa le las aici daca sunteti interesati
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

pozele sunt facute la ultima mea participare in 2003  pe stadionul Faur din Bucuresti.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by George »

sigur ca se gasesc interesati si de domeniul asta. personal,ma pasioneaza domeniul raliurilor,si chiar lucrez intre mitzube,ca sa zic asa... :)
sau pe langa...
asa ca nu ezita sa pui informatii si poze,si poate ne si spui cand si unde este urmatoarea participare
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by baciudibaciu »

EU si inca fro 2 amici venim sa te vedem .Te si sustinem {de subtiori]daca e cazul -in cursa si dupa mai ales . Ce zici ne inviti ? %%- good luck
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

Multumesc mult..sigur ca mi-ar face mare placere...doar ca in acest moment exista 2 probleme... 1 nu mai am platforma sa transport masina...si 2 nu mai avem unde sa organizam asemenea competitii in bucuresti..pt ca stadionul Faur a fost vandut si acum nu se mai poate organiza acolo nimic iar cei de la ADP care aveau ca solutie un circuit  amenajat pe o groapa de gunoi s-au cam dat la fund momentan...Exista varianta organizarii unei etape de auto cross pe circuitul clubului meu de la afumati unde exista o scoala de pilotaj dar din nefericire acea scoala de pilotaj s-a desfiintat din pacate din lipsa de fonduri , publicitate etc...Asa dar acum cele 2 masini pe care le mai am stau pe dreapta de 2 ani.Sper totusi sa imi cumpar cat de curand o platforma si sa pot sa merg la Sibiu sa ma mai dezmortesc oasele acolo putin pt ca in zona aici nu prea vad mari sanse...Chiar si asa promit ca in cazul in care apare ceva organizat gen competitie auto cross sa v-a tin la curent si sa va invit.....intrarea este libera oricum ;D
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

poza sibiu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by baciudibaciu »

ASA SA FIE !
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

Am sa pun si niste poze cu prima mea dacie care a trecut printr-un ciclu complet de revitalizare  printre care ramforsarea lonjeroanelor si pragurilor...roll baruri interioare ... taiat porbagajul spate pt reducerea greutatii....montat rezervor de trabant in interior ... modificat motor plus ambreiaj ...etc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

si astea
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

1
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by pantelimon »

SCHUMYY CE-MI PLACE DACIA AIA CU, CURU CIUT  :o  :-j
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by ydaniel »

:( :-?? cine a cumparat stadionu Faur?deci de aia nu mai e activitate acolo... :(
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
nelutzu
Membru
Membru
Posts: 177
Joined: 29 Mar 2009, 21:37
Location: Resita

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by nelutzu »

Schumy wrote: sunt curios ce parere aveti voi despre poze...poate lasati niste impresii...si promit ca la urmatoarea cursa am sa fac mai multe poze sa le las aici daca sunteti interesati
Uite cum apare interesul  ;)) ..... ai cam uitat de acest topic  :-?? .... acum ar trebui sa iei masuri si sa revii,,, te salut si astept vesti despre acest sport!......
Un ARO nu este numai o masina, este si o stare de spirit.posesorul unui ARO este mobil, independent si pragmatic... Asemeni lui Hannibal el trebuie sa poata spune:
"Vom gasi un drum sau vom crea unul!"

Post Reply