Auto Cross si Rally Cross

Moderator: costy84

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

Nu am uitat de acest topic.........dar din pacate acest sport nu mai exista.........asa ca acum incerc sa ma reprofilez si incerc sa-mi fac un speed buggy......... Uite si o poza  pt inceput
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
nelutzu
Membru
Membru
Posts: 177
Joined: 29 Mar 2009, 21:37
Location: Resita

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by nelutzu »

Unde gasesc si eu documentatie despre constructia acestor masini si calendarul sportivm si ( mlte mai vreau :) ) cluburi si piste mai aproape de mine, de Resita.....

Merci !....si mai pune poze te rog :)
Un ARO nu este numai o masina, este si o stare de spirit.posesorul unui ARO este mobil, independent si pragmatic... Asemeni lui Hannibal el trebuie sa poata spune:
"Vom gasi un drum sau vom crea unul!"
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by cristi-devildnb »

si eu ma gandeam la o dacie sport cu tractiune integrala, cutie 5 trepte de papuc, grupuri 8x33, motor 1.6 comprimat, evacuare sport, punte de papuc spate pe elicoidale si bratele originale, t amortizor de pauc, directie de papuc, discuri fata ventilate de papuc, pompa frana de pauc, fara bari, cu bullbar de papuc si proiectoare pe el, lonjeroane intarite, rezeva pe porbagaj, electroventilator, roti de aro pe 14, alea intoarse si cauciucuri radial, rollbar, centuri in 4 puncte, rezervor etans, in rest usurata sa nu sara de o tona. 100% dacia, perfermante medii si cred ca ar arata super prin tarana
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

@ Nelutu sportul asta a murit din pacate.......nu se mai practica .....poate pe la sibiu sa se mai dea 2-3 rataciti , in rest nimic. Site-uri sau locuri unde sa vezi constructie de masini pt auto cross sau clasamente si eventuale concursuri n-ai sa gasesti.......poate unele site-uri sportive care nu mai sunt la curent de mult cu acest sport.  (Eu am avut la afumati un teren de 4-5 hectare unde inchiriam masini de auto cross si rally cross..........un fel de scoala de pilotaj fara atatea pretentii pompoase cum vezi pe la Titi Aur care nu era cu mult mai departe de mine.
Sfat - Fa-ti masina de vtm si da-te cu ea........auto cross nu se mai face.......sau o faci  de unul singur daca vrei

@ Cristi .... nu tot ce gasesti pe papuc este si bun pt competitii.......  Depinde ce masina vrei...........daca vrei o masina gen Mad Max care s-o dai jos de pe platforma si sa -i rupi capul pe un off road cu distante de viteza merita incercat.......sau daca vrei pt auto cross mai bine incerci sa-ti cumperi un Subaru mai vechi si scapi mai ieftin.......sau o lancie sau ceva 4x4 din fabrica neimatriculat........muncesti putin si satisfatia e pe masura......Dacia e o masina super........dar fara sa incepi sa improvizezi 4x4 pe ea .......e mult de munca.....nu zic ca nu merge...........acum ce sa zic? Imi place cum suna ideea ta........si merita sa incerci , dar te-ai gandit si la o varinta sa o poti inmatricula eventual ? asta cred ca ar da super bine......O Dacie 4x4 de rally corss inmatriculata.......s-ar termina smecheria si SGM-ul ar murii de ciuda si s-ar rascolii in mormant:D

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

www.madcars.go.ro        era site-ul unde urma sa dezvolt acest sport.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

si eu ma gandeam la o dacie sport cu tractiune integrala, cutie 5 trepte de papuc, grupuri 8x33, motor 1.6 comprimat, evacuare sport, punte de papuc spate pe elicoidale si bratele originale, t amortizor de pauc, directie de papuc, discuri fata ventilate de papuc, pompa frana de pauc, fara bari, cu bullbar de papuc si proiectoare pe el, lonjeroane intarite, rezeva pe porbagaj, electroventilator, roti de aro pe 14, alea intoarse si cauciucuri radial, rollbar, centuri in 4 puncte, rezervor etans, in rest usurata sa nu sara de o tona. 100% dacia, perfermante medii si cred ca ar arata super prin tarana

Cristi m-ai mam gandit la ceva vorba fetitei din reclama cu Fulga.........mai bine iei o dacie familia 4x4 neimatriculata si eventual usor avariata si ti-o faci asa cum visezi.........


Eu ma gandeam la o dacie cu motor si cutie de renault  12 sau 18  fara integrala ca se pierde timp aiurea......inaltata si latita  cu evacuare laterala , suspensii reglabile .....parte de intarit caroseria am invatat cum se face ...centuri in 6 puncte pretensionate stiu cum se face.....rezervor si radiator in habitaclu .... si de usurat nu se poate pune problema.........in afara de banchete si sacaun dreapta nu prea ai ce sa usurezi la dacie ..........poate sa dai geamurile jos si sa pui plexiglas........eu prefer fara geamuri.....simti mai bine totul ;))
Cristian Stancu
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 18 Jan 2009, 19:51

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Cristian Stancu »

Schumy,

Ce mica e lumea...apar in doua poze nr 37 de concurs - alfa romeo 75. Daca mai ai poze sau inregistrari ti-as fi recunoscator.

Am putea sa punem din nou sportul asta pe picioare, avem tot suportul politiei romane - deh le convine si lor sa nu mai alerge nebunii la ilegale. Singura poblema este locul, Metalul era foarte periculos ca si traseu - cel putin partea din spate.
Trebuie sa gasim pe cineva care sa ne puna terenul la dispozitie si eu vin "la sapat"
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

Salut Cristiane.......ma bucur sa te inalnesc aici .......mi-a facut mare placere sa alerg cu tine  pacat ca nu ne-am mai gasit si la alte curse..........tu mai ai masina? Eu am avut un circuit pe la Afumati acum 2 ani........dar l-am vandut ca nu mergea treaba.........Au venit si baietii de la auto cross.....Gabi Pana si nenea Petrica cu Scciroco-ul.......si Ionut cu Golful 2 GTI ......dar ne-am dat si atata tot........poate daca tineam toti aproape si eram uniti nu murea asa usor sportul asta spectaculos.
Eu din pacate mi-am taiat mai toate masinile .......dar daca e sa-l relansam fac rost repede de 2 masini sa le bag in cursa.
Cu ce sa ne ajute politia romana? Vezi ca eu am revista VHS in care am aparut mai toti .......nu mai tin minte daca esti si tu p-acolo........o sa ma uit si iti zic.......poze nu prea am cine stie ce........doar ce am postat..........ca n-a prea avut nici la mine in perioada aia cine sa-mi faca poze.......:(     ce vremuri tari erau .......ce misto era ..........ce rau imi pare nici nu-ti dai seama........Am niste filmulete si poze.........o sa caut totusi sa te gasesc si pe tine p-acolo.......Hai poate imi dai un idd de mess sau vorbim aici de auto cross si cum l-ai descoperit si tu..........pune si tu poze daca ai.......Succes

Era periculos ca era zona aia mlastinoasa si voi astia cu tractiunea spate nu prea aveati control  ......mi-se pare ca tu ai si ramas ca nu aveai cauciucuri chiar acolo cand sa iesi pe oval unde era groapa  aia mare............eu am avut cramponate si ma tineam dupa nea Pana .........tin minte ca prima data era sa raman dar mi-a dat un stamf Petrica cu Scciroco de m-am invartit de 3 ori ca titirezu .

Partea proasta e ca eu n-am platforma........ca terenuri gaseam noi..........
Last edited by Schumy on 06 Apr 2009, 23:30, edited 1 time in total.
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by cristi-devildnb »

Schumy wrote: @ Cristi .... nu tot ce gasesti pe papuc este si bun pt competitii....... 
eu ma gandeam asa ca si masina pt hobby, in nici un caz atata munca pt competitii, dacia e limuzina iar papucul e utilitara, nici una nu a fost facuta pt macadam. ca si modificari trebe sudati suportii pt brate si arcuri si partea mijlocie dintre lonjeroane sa aiba loc cardanul, in rest sunt chestii banale. un portocaliu de uzina combinat cu ceva negru ca pe vremuri, jantele in culoarea caroseriei, cauciucuri 195/80 cu scris alb, fara crom si eleroane, aptibilduri si beculete
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Cristian1 »

Mama ce-mi mai place dacia aia cu "curu" taiat si dacia aia buggy....
Nu se mai organizeaza concursuri de autocross la noi in Romania ?
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Auto Cross si Rally Cross

Post by Schumy »

La voi la Sibiu se mai organizeaza ceva gen auto cross doar ca e mai soft si se tin foarte rar cursele. Uite un link.http://www.youtube.com/watch?v=myGJM9j5QGI
Si o etapa de la Bucuresti in 2004 (eu din pacate n-am putut sa ajung)
http://www.youtube.com/watch?v=CcLNzXr6 ... re=related

Post Reply