Manual service Aro10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
pauldeva
Incepator
Incepator
Posts: 31
Joined: 11 Sep 2007, 11:21
Location: Deva
Contact:

Manual service Aro10

Post by pauldeva »

Daca tot pun la testare "fratia" 4x4 as avea o rugaminte mare la cine are un Manual service Aro10 (in limba Romana) ca in Magyara degeaba... habar nu am ce e acolo. As fi extrem de recunoscator, sincer am cautat pe net cam 1 sap si nu am dat de nimic, sau mai nimic. *despre Aro10... un email la cristea_paul_cristian@yahoo.com  [-O< multumesc anticipat. Si astept un raspuns.
4x4 face diferenta!

User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by myke »

Singurul amnual de service care circula la noi este in germana
Ai ceva in maghiara?
Cum iti merge netul ca are cam 50 de mega...
Image
User avatar
bigdaddy
Membru
Membru
Posts: 189
Joined: 12 Dec 2006, 13:06
Location: Oradea
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by bigdaddy »

Unica documentatie "in circulatie" pe care o stiu este cum scria Myke in germana si e disponibila pe net, sau prin mail (download-uri de cate 10Mb). Daca ai ceva in maghiara, anunta-ne, poate reusim sa traducem partile interesante/importante.
Toate cele bune.
"In vin sta intelepciunea, in bere libertatea, in apa sunt bacterii !" Benjamin Franklin ;)
User avatar
pauldeva
Incepator
Incepator
Posts: 31
Joined: 11 Sep 2007, 11:21
Location: Deva
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by pauldeva »

Ce ciudatenie, masina e produsa in Romania e de aici de la noi, nu cred ca se mai facea in alta parte decat pe la Camplul 
L.  deci manuale in Germana, Rusa, Ceha, Magheara, am tot gasit si eu pe netul asta
Ce sa intamplat cu cel in romana? sau nu exista asa ceva>? Romani care produceau ARO 10 i-l "aveau in minte" sa nu fure alti patentul??? sau? e chestia ca nici nu sa publicat? sau mai rau?? toti au aruncat acest manual de cand nu se mai fabrica "trompetele" astea 4x4 ?????? ???
4x4 face diferenta!

georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by georgenis »

Numai ca nu sunt "Trompete". Te invit pe la Busteni sa vezi ce poate un Aro 10. Daca nu sunt chiar asa fiabile nu inseamna ca sunt "trompete" la 4x4. Reductorul e foarte bine gandit pe Low are un raport foarte bun, mai bun ca la multe 4x4 straine.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by myke »

Undei bre manualul in hungara?O fi ca ala al cehilor de tot incerc sa pun mina pe el?
Image
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Manual service Aro10

Post by Dan CHIRIAC »

Paulica, tata, vezi ca ai folosit epitetul "trompete" pe forumul gresit!
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
pauldeva
Incepator
Incepator
Posts: 31
Joined: 11 Sep 2007, 11:21
Location: Deva
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by pauldeva »

Stiu .. dar vad ca nu mai pot modifica ce am scris... am zis la nervi, adevarul e ca toate-s bune si frumoase la masina asta, totul pana la TABLA si cam tot ce e din fier la ea parca ar fi un magnet pt rugina... si tabla e de o calitate foarte proasta ... la asta m-am referit. Am 3 Aro10 si toate au ruginit identic... si nu cred ca e vreo coincidenta... Daca nu imi placea de ea crezi ca mai intram pe aici sa scriu aiurea...  b-( sper ca nu am suparat pe nimeni.  :-??
4x4 face diferenta!
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Manual service Aro10

Post by Dan CHIRIAC »

Eu sunt mai linistit din fire si nu m-am aprins.
Am vrut, insa, sa-ti dau prilejul sa "indulcesti" mesajul inainte sa se sesizeze alti colegi de pe forum...
In ceea ce priveste tabla, iti cam dau dreptate, si eu trebuie neaparat sa fac tinichigeria la al meu. Sa vezi bucurie!
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by tarzy »

pauldeva wrote: Stiu .. dar vad ca nu mai pot modifica ce am scris... am zis la nervi, adevarul e ca toate-s bune si frumoase la masina asta, totul pana la TABLA si cam tot ce e din fier la ea parca ar fi un magnet pt rugina... si tabla e de o calitate foarte proasta ... la asta m-am referit. Am 3 Aro10 si toate au ruginit identic... si nu cred ca e vreo coincidenta... Daca nu imi placea de ea crezi ca mai intram pe aici sa scriu aiurea...  b-( sper ca nu am suparat pe nimeni.  :-??
lasa bre .... ca nu se supara nimeni ....

numa ca ai si matale grija ... cand esti nervos .... nu te apuca sa scrii pe forum .... bea o bere, numara pana la .... daca ai aro .... cam la 1000 asa  ;D .... si apoi gata .... intri la dialogat
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
bigdaddy
Membru
Membru
Posts: 189
Joined: 12 Dec 2006, 13:06
Location: Oradea
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by bigdaddy »

Deci ca sa ne revenim ... din suflat... :-" 
@pauldeva ---- Lasand gluma la o parte, chiar ai un manual de reparatii in lb. maghiara pentru Aro10??? Sunt dispus sa traduc din el portiuni de care aveti nevoie, numai sa fie pentru ca eu personal nu ma descurc nicicum cu germana  >:(.
Asteptam vesti.
"In vin sta intelepciunea, in bere libertatea, in apa sunt bacterii !" Benjamin Franklin ;)
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Manual service Aro10

Post by myke »

si eu astept vesti....
Cu tradusul....mai greu dar ne descurcam....am vazut niste scanuri dupa ala al cehilor si au niste diagrame "explodate" superbe...ceea ce la ala nemtesc cam lipsesc...


La asta ma refer...[img width=218 height=300]http://autodielyhajduk.szm.sk/images/au ... 0Aro10.jpg[/img]
Image
serbano
Nou venit
Nou venit
Posts: 7
Joined: 22 Oct 2011, 22:09

Re: Manual service Aro10

Post by serbano »

unde e manualul ala in germana, ca in lipsa de altceva l-as descarca nitel?
Toate bune!
User avatar
mortu
Incepator
Incepator
Posts: 34
Joined: 08 Mar 2009, 10:55
Location: Cluj-Bistrita

Re: Manual service Aro10

Post by mortu »

Intre timp a mai facut cineva rost de un manual de reparatii pentru aro 10?
User avatar
mortu
Incepator
Incepator
Posts: 34
Joined: 08 Mar 2009, 10:55
Location: Cluj-Bistrita

Re: Manual service Aro10

Post by mortu »

No, daca nimeni nu are, am facut rost de unul. Cumparat din anticariat si e in spaniola. La prima vedere sunt dezamagit de informatiile din el insa poate invat cate ceva dupa ce-l traduc.

Post Reply