Tractorul romanesc..
-
my93
- Nou venit

- Posts: 3
- Joined: 10 Mar 2009, 17:28
- Location: brezoaele jud dambovita
- Contact:
fabrica de tractoare brasov
ce spuneti de aceste tractoare fabricate in romania la brasov?(www.topautocom.ro/main.php) siteul fabricii
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
Totusi, sunt decât MONTATE la Brasov. Ele se importa sub forma de CKD. Dar, de unde? Ce marca sunt? Ca nu sunt tractoare românesti. Cum se exporta ARO în Brazilia sub forma de CKD si se numea Cross Lander. Aceeas poveste. Numai ca Nenea de la Topautocom (mai degraba Toptractorcom) nu ne spune de unde se importa si daca respecta TOATE normele Europene. Pretul e OK.
-
my93
- Nou venit

- Posts: 3
- Joined: 10 Mar 2009, 17:28
- Location: brezoaele jud dambovita
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
tractoarele utb se mai gasesc pe undeva noi?
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
nu,ultimile prin august '07 s-au vandut.dar iti recomand cele facute la craiova:MAT-au si un site frumos 
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
M-am tot uitat la poze, dar nu m-am putut lamuri cu provenienta "materialului" (CKD-ul). Dupa calitate si bord, pare sa fie turcesc. Dar va rog sa ma lamuriti de unde vine produsul.
@Daniel: care, ce, cum, fabrica de tractoare din Craiova? Da si tu un link, nu te zgârci!
Eu din câte stiu, la Craoiva s-au fabricat "A"-urile.
Productia din Craiova este româneasca, sau tot CKD din India, Turcia, China, etc?
@Daniel: care, ce, cum, fabrica de tractoare din Craiova? Da si tu un link, nu te zgârci!
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: fabrica de tractoare brasov
-firma FOTON este originara din China-produce tractoare si autocamioane.Ceva initiative industriale exista la noi,dar marea problema cred ca este lipsa unui capital destul de consistent propriu.Altfel aveam in functiune si o uzina amrom,si o fabrica puternica de tractoare romanesti,autobuze,...
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
la craiova-MAT:masini agricole si tractoare.se fabrica(au) TIF,fermier,incarcator frontal(tip wola) si zimbru.
http://www.matcraiova.ro
http://www.banat-tractor.ro/index.php?t ... egoryId=73
http://www.matcraiova.ro
http://www.banat-tractor.ro/index.php?t ... egoryId=73
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: fabrica de tractoare brasov
-felicitari oltenilor,la greu se vede cine ce poate,mai avem ceva ROMAN Brasov-autocamioane si autobuze,dypety Moinesti-autobuze pe sasiu MAN,numai ARO nu reuseste cu nici un chip,chiar si in alta locatie.Uite polonezii nu se lasa de honker,ba chiar vor sa-l modernizeze:
http://www.motocaina.pl/?loader=1406
http://www.motocaina.pl/?loader=1406
- badlion
- Membru de elita

- Posts: 560
- Joined: 13 Dec 2006, 16:56
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
Si tot usor pe langa subiect sa nu uitam de utilajele forestiere fabricate la IRUM Reghin SA: http://www.irum.ro
Si vad ca firma merge bine, se investeste si se modernizeaza in continuu produsele fabricate acolo; observ ca pe langa motoarele D110 exista si motoare Perkins.
Bravo lor!
Si vad ca firma merge bine, se investeste si se modernizeaza in continuu produsele fabricate acolo; observ ca pe langa motoarele D110 exista si motoare Perkins.
Bravo lor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
Dragos, ARO a fost "cumparat" în asa fel, sa nu mai fie fabricat niciodata! Tremura concurenta de frica, "efectul Logan" ar putea sa puna Roverul si altii în mari dificultati! Chiar am citit un test din Germania, anul 1972, unde ARO M461 i-a "scufundat" pe britanici si japonezi. A fost singura masina de teren care a reusit sa termine toate probele.
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: fabrica de tractoare brasov
ARO a avut o persoana de exceptie din personalul tehnic:designerul uzinei,din pacate nu-i stiu numele.
am vazut intr-un nr. al revistei Automondial anii'90,macheta masinii care trebuia sa inlocuiasca gama 244,ceva deosebit.
Atentie:nu este vorba despre dragon,nici de prototipurile prezentate de georgenis.
am vazut intr-un nr. al revistei Automondial anii'90,macheta masinii care trebuia sa inlocuiasca gama 244,ceva deosebit.
Atentie:nu este vorba despre dragon,nici de prototipurile prezentate de georgenis.
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
voi cauta eu revista si pun un scan cu articolul 
- kosfunny
- Membru de elita

- Posts: 646
- Joined: 21 Sep 2008, 13:59
- Location: Bucuresti
- Contact:
- traianj
- Membru

- Posts: 105
- Joined: 13 Nov 2008, 14:40
- Location: Bistrita
Re: fabrica de tractoare brasov
A fost dat si un reportaj ieri la stiri pe tema tractoarelor fabricate de uzina Roman . Era si Base pe acolo intre tractoare cu ideea "primul tractor".
In plus fata de articolul din link am retinut ca vor sa faca unele modificari la pompa de injectie ,pentru ca sa l poata omologa la norma de poluare admisa in UE pentru utilaje agricole (euro 2, cred...).Ma intreb de ce n au facut contractul ala dirtect cu Tractorul ? Cred ca nu a mai ramas nimic din fabrica aia.
In plus fata de articolul din link am retinut ca vor sa faca unele modificari la pompa de injectie ,pentru ca sa l poata omologa la norma de poluare admisa in UE pentru utilaje agricole (euro 2, cred...).Ma intreb de ce n au facut contractul ala dirtect cu Tractorul ? Cred ca nu a mai ramas nimic din fabrica aia.
-
costel_bv
- Membru

- Posts: 160
- Joined: 11 Nov 2007, 15:04
- Location: Brasov - Romania
- Contact:
Re: fabrica de tractoare brasov
CKD e o prescurtare in engleza la transmisie si cutie de viteze sub aceasta forma se exportau in alte tari.Mai usor cu entuziasmul se fac 100 tractoare pe luna cand pe vrenaea raposatului se faceau intr-un schimb ,e ceva dar departe de a insemna ceva pentru economia tarii.
