"Restaurare" M475

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

In sfarsit, am reusit ceva fain: domnul Radu de la Rucar a venit si mi-a facut cutia de viteze cu priza de putere, cu piese Borg-Warner. A lucrat la ea de pe la ora 09:00 pana pe la 13:00, inclusiv montat si probe. Asta in conditiile in care a venit cu toate piesele deja pregatite, din cutia veche ramanand doar carcasa, priza de putere si aproape tot reductorul. Nu stiu exact sa va spun ce a facut acolo, desi mi-a explicat multe, dar impresia lasata a fost ca omul este meserias si stia foarte bine ce face. In esenta, a folosit piese de cutie cu 5 trepte, pe care le-a adaptat sa incapa in carcasa de 4 trepte, in sensul ca unele pinioane au fost frezate (scurtate), trenul mobil la fel prelucrat (fiind si el de cutie cu 5 trepte), la unele furci a mai taiat din suportul care vine pe ax (pentru ca sincroanele sa se duca pana langa pinion), axurile care tin furcile au fost polizate acolo unde vin bilele de sigurantare, sincronul de I si II este similar cu cel de III/IV si multe alte modificari. Toate sincroanele au fost reglate sa cupleze pana in pinon si pe toti dintii, nu doar 3 mm si pe 4 dinti cat cupleaza la cutia standard. Ma rog, foarte multe reglaje, multe de finete.
Impresia lasata de domnul Radu a fost super, punctual, corect si super meserias, iar rezultatul a fost pe masura: o cutie care nu mai sare din nici o viteza, indiferent cum o folosesti.

Ce se vede in ultima foto este cam ce am aruncat din cutia veche, adica aproape tot.

Cutie

Image Image Image

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: "Restaurare" M475

Post by niku111 »

Diferente notabile exista vizavi de zgomot,cuplare viteze sau viteza ? Un nr. de telefon as vrea si eu si un pret estimativ pe PM daca nu este cu suparare.
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

niku111 wrote:Diferente notabile exista vizavi de zgomot,cuplare viteze sau viteza ? Un nr. de telefon as vrea si eu si un pret estimativ pe PM daca nu este cu suparare.
Deocamdata nu am mers la drum intins, dar nu cred sa faca vreun zgomot! La mers pe coclauri se comporta excelent! Pe mine m-a interesat sa nu sara din viteza la urcarea rampelor, ca la drum drept cam merge orice cutie! Referitor la cuplarea vitezelor, se simte total diferit fata de cea standard, in sensul ca intra "sanatos" in viteza, iar la scos trebuie sa "insisti", ca iese destul de greu. A reparat de asemenea, problema cu marsarierul, ca sa nu mai bagi in marsarier in loc de a doua (are acolo un opritor, la care se rupe arcul).
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

Momentul adevarului privind cutia de viteze! Am testat-o la tara, pe niste teren destul de .. abrupt! Sunt mai mult decat impresionat!

http://www.youtube.com/watch?v=l1OueTtySJs
http://www.youtube.com/watch?v=kwFRtRevmGo
http://www.youtube.com/watch?v=JU0ov17_L_A

niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: "Restaurare" M475

Post by niku111 »

Salut. Banuiesc ca toate filmarile facute in coborire au fost facute in frina de motor.Descrie-ne si in cuvinte functionarea cutiei. PS.Am vorbit cu nea RADU si dupa PASTI urmeaza sa stabilim data cind urmeaza sa modific si eu cutia de viteza.
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

niku111 wrote:Salut. Banuiesc ca toate filmarile facute in coborire au fost facute in frina de motor.Descrie-ne si in cuvinte functionarea cutiei. PS.Am vorbit cu nea RADU si dupa PASTI urmeaza sa stabilim data cind urmeaza sa modific si eu cutia de viteza.
Am utilizat atat frana de motor, cat si frana de serviciu. Radu mi-a spus ca este bine ca la orice coborare sa utilizez frana de serviciu, ca sa nu fortez cutia.
Despre functionare, ce pot sa spun?! Este asa cum ar trebui sa fie orice cutie, adica intra bine in viteze, este sigura (simti ca a cuplat sanatos si trebuie sa trag de maneta ca sa o scot din viteze), nu huruie si sper sa reziste cat mai mult!
Reductorul, la fel, functioneaza perfect, dupa de Radu i-a facut cateva mici reglaje! Nu stiu altii, dar eu sunt foarte multumit de rezultat!
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: "Restaurare" M475

Post by niku111 »

Multumesc. Cind ai sa montezi si troliul mecanic sa ne tii la curent si sa bagi poze cu montajul.
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

niku111 wrote:Multumesc. Cind ai sa montezi si troliul mecanic sa ne tii la curent si sa bagi poze cu montajul.
Pe 1 mai incep montarea troliului. O sa fac multe poze si o sa le postez! :)
User avatar
mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 385
Joined: 15 Aug 2011, 14:09
Location: Bucuresti

Re: "Restaurare" M475

Post by mihai71 »

Salut baieti
Domnul Radu de la Rocar asa cum il descrieti , este de prin apropriere ( Bucuresti , Ilfov ? ) , am si eu o cutie de viteze cu priza de putere cumparata de curind si nu stiu daca functioneza OK . Credeti ca ma poate ajuta ?. Un nr de tel ? / PM . Va multumesc.
Rockere partidul te vrea tuns
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

mihai71 wrote:Salut baieti
Domnul Radu de la Rocar asa cum il descrieti , este de prin apropriere ( Bucuresti , Ilfov ? ) , am si eu o cutie de viteze cu priza de putere cumparata de curind si nu stiu daca functioneza OK . Credeti ca ma poate ajuta ?. Un nr de tel ? / PM . Va multumesc.
Radu este din DRAGOSLAVELE (la 18 Km de Campulung si 5 km de RUCAR) - deci cam departe de Bucuresti! Iti dau pe PM numarul lui de telefon si vorbesti cu el! :)
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

In sfarsit, dupa 3 zile si jumatate de munca, am reusit sa montez troliul de TAB, desi mai am de lucrat la pozatul sufei pana in partea din fata a masinii si la mecanismul de cuplare / decuplare a tamburului (o sa folosesc o frana de mana, cel mai probabil de Dacia).
Pe tambur sunt infasurati aproximativ 95 de metri de cablu de otel de 8 mm diametru si cred ca mai incape inca pe atat! Cel mai probabil o sa folosesc troliul cu un scripete, avand in vedere ca este cam subtire cablul. Oricum, mai am aproximativ 35 de metri de cablu de otel de 12 mm diametru. Daca se rupe asta de 8 mm, o sa-l pun pe cel de 12 mm.


Troliu_mecanic

Image Image Image Image Image Image Image Image Image
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

Deoarece pompa de ambreiaj clasica de IMS, tip "caramida" tot curgea, iar una noua este cam 180 de lei (multe din alea noi pierd lichid), am adaptat o pompa de ambreiaj de ARO, care este mai ieftina (80 de lei), este la fel de eficienta si nici nu curge!

Ambreiaj

Image Image Image Image
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: "Restaurare" M475

Post by niku111 »

Sa ne tii la curent cu lucrarea si functionarea troliului.Sa bagi poze si sa ne scrii cu cit sa ingreunat masinacu troliul montat in stare de functionare.Spor la treaba in continuare.
User avatar
Arcasul
Membru
Membru
Posts: 216
Joined: 26 Feb 2010, 22:35
Location: Focsani

Re: "Restaurare" M475

Post by Arcasul »

niku111 wrote:Sa ne tii la curent cu lucrarea si functionarea troliului.Sa bagi poze si sa ne scrii cu cit sa ingreunat masinacu troliul montat in stare de functionare.Spor la treaba in continuare.
Multumesc! Masina s-a ingreunat cam cu 120 - 130 de kg (aproximativ 70 kg troliul, 10 kg suportul si cardanul si cca 50 kg cablul de otel).
User avatar
Constantin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4999
Joined: 24 May 2009, 00:53
Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)

Re: "Restaurare" M475

Post by Constantin »

...cam greu,dar cum destinatia masinii nu este special autostrada sau transporturi ci majoritar sat-padure...tara masinii nu conteaza si un litru de motorina in plus la consum e compensat de ceea ce poate face troliul la nevoie.La trecerea prin vaduri e chiar un mare ajutor la aderenta.Daca in viitor ai putea sa-i reduci greutatea nu ar fi bai.Nici acum nu pricep cum ai putut face asa masina din epava aia de la inceputuri. :-?? ^:)^ %%- good luck
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul

Coluche

Post Reply