Asta ar fi un job ideal, sa stai toata ziua sa bibilesti batranele alea, o pornire la manivela, o gresare....ardeleanu wrote: ↑19 Jun 2020, 19:10 Cel mai mare muzeu dedicat automobilului...
https://www.youtube.com/watch?v=A1KzWkA6ye8
https://www.citedelautomobile.com/en/home
De prin UE...
Moderator: costy84
- BAGADI
- Membru de elita

- Posts: 786
- Joined: 07 Jan 2019, 16:22
- Location: Suceava
Re: De prin UE...
- ardeleanu
- Membru legendar

- Posts: 4772
- Joined: 16 Jun 2014, 10:11
- Location: Choisy le Roi, Franta
Re: De prin UE...
Cu conditia sa ai competentele necesare...si nu este usor deloc, marea majoritate sunt unicate din alte epoci.
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Prin ce carti am rasfoit, nu am gasit indicii referitoare la harnicia sau neharnicia primilor magrebieni ajunsi pe pamant francez. Asa sa fi fost insa. Dar asta inseamna ca actualii francezi sunt ingramaditi rau. Ei s-au ocupat de supravegherea si educarea celor nascuti in Franta.ardeleanu wrote: ↑19 Jun 2020, 18:25Daca o sa studiezi un pic istoria Frantei, o sa vezi ca au fost adusi parintii/bunicii generatiei actuale, multi dintre ei analfabeti, dar oameni muncitori.flo wrote: ↑19 Jun 2020, 00:22Daca la munca nu vor, de ce i-au adus frantuzii? Au descoperit ca sunt puturosi numai dupa ce i-au debarcat in Franta? Pana la urma ne induceti ideea ca francezii ar fi imbecili.Constantin wrote: ↑18 Jun 2020, 21:16 ... au mutat... Am văzut magrebini(100% arab) blonzi. Roșcați sunt cu duiumul.La muncă nu prea-i vezi. Din punct de vedere biologic este firesc.
A nu se confunda generatiile. Multi a fost adusi in Franta in momentul retragerii din Algeria (un fel de colaborationisti daca vrei, care daca ramaneau in Algeria erau lichidati de catre cei care obtinusera independenta).
Problemele au inceput cand cei nascuti in Franta, deci cetateni francezi dupa legile in vigoare la momentul respectiv, in numele unei asa numite paci sociale, au inceput sa capete tot mai multe facilitati si ajutoare.
Chiar si cu aia sositi la momentul retragerii din Algeria trebuia atentie mare. Pentru ca reprezentau scursurile natiei lor. Caci numai o scursura colaboreaza cu ala care ii subjuga neamul. Iar francezii trebuiau sa cunoasca asta si sa fie atenti la cum se dezvolta acesti indivizi.
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Corectitudinea politica. Ce stiti voi, ignorantilor. Nu ati aflat ca daca nu il privesti pe poponar ca pe un om normal esti un inapoiat? Nu ati vazut ca avem si noi desteptii nostrii prin USR?
Cat de mult imi displace exprimarea lui Constantin, insa toate ”modernitatile” au autori cu ceva in comun. Sunt toti evrei.
- ardeleanu
- Membru legendar

- Posts: 4772
- Joined: 16 Jun 2014, 10:11
- Location: Choisy le Roi, Franta
Re: De prin UE...
Maghrebini au fost adusi in Franta si cu un alt scop, bineinteles recunoscut doar decenii dupa, cand cei implicati/responsabili nu prea mai erau...
Muncitorul francez devenise pretentios, manifesta si isi cerea drepturile...deci cel mai simplu a fost sa se aduca forta de munca ieftina din exterior, chiar daca nu educata, dar care macar genera o amenintare la adresa muncitorilor francezi.
Parca seamana cu ceva intamplat acum nu foarte multa vreme, cand cateva tari est-europeene au aderat la UE...
Cam asta este treaba. Cat despre educatia celor nascuti in Franta, ce gluma buna, au crescut in cartiere construite special pentru parintii lor, de care nu stim cum sa mai scapam acum...
Nu s-au integrat decat putini dintre ei, restul traiesc intr-o comunitate care creste in fiecare zi si care, statistic vorbind, va fi la egalitate numeric cu cea a bastinasilor in cateva decenii...Si atunci sa vezi probleme.
Cat despre scursuri care au colaborat cu cei care le subjugau neamu, nu cred ca noi suntem chiar usa de biserica ca sa ne permitem sa dam sfaturi.
Muncitorul francez devenise pretentios, manifesta si isi cerea drepturile...deci cel mai simplu a fost sa se aduca forta de munca ieftina din exterior, chiar daca nu educata, dar care macar genera o amenintare la adresa muncitorilor francezi.
Parca seamana cu ceva intamplat acum nu foarte multa vreme, cand cateva tari est-europeene au aderat la UE...
Cam asta este treaba. Cat despre educatia celor nascuti in Franta, ce gluma buna, au crescut in cartiere construite special pentru parintii lor, de care nu stim cum sa mai scapam acum...
Nu s-au integrat decat putini dintre ei, restul traiesc intr-o comunitate care creste in fiecare zi si care, statistic vorbind, va fi la egalitate numeric cu cea a bastinasilor in cateva decenii...Si atunci sa vezi probleme.
Cat despre scursuri care au colaborat cu cei care le subjugau neamu, nu cred ca noi suntem chiar usa de biserica ca sa ne permitem sa dam sfaturi.
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Din ce spui, francezii isi cam merita soarta.
Nu trebuie sa fim usa de biserica. Trebuie sa fim lucizi. Pentru ca sfaturile sa fie de folos.
Nu trebuie sa fim usa de biserica. Trebuie sa fim lucizi. Pentru ca sfaturile sa fie de folos.
- ardeleanu
- Membru legendar

- Posts: 4772
- Joined: 16 Jun 2014, 10:11
- Location: Choisy le Roi, Franta
Re: De prin UE...
Nu imi permit sa judec un popor pentru comportamentul/actiunile liderilor sau al unei anumite generatii/clase sociale.
Este usor sa dai sfaturi dupa...iar pentru unii lideri profitul personal (si nu doar cel financiar) trece inainte de orice, pe principiul universal "Dupa mine, potopul...".
Este usor sa dai sfaturi dupa...iar pentru unii lideri profitul personal (si nu doar cel financiar) trece inainte de orice, pe principiul universal "Dupa mine, potopul...".
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin UE...
"Occidentul nu va putea evita ziua în care muncitorii imigranți îl vor domina.
Groaza claustrofobică a Europei va da naștere unui nou Adolf Hitler, va genera paranoia superiorității inferiorilor.
La un moment dat, proprietarii banilor și ai puterii vor autoriza o nouă depravare completă a societății, asta numai ca să salveze ce mai e de salvat, iar în final vor reuși să supraviețuiască doar cu prețul unor noi totalitarisme și catastrofe sociale."
Autor Emil Cioran, intr-un eseu din 1987...
Groaza claustrofobică a Europei va da naștere unui nou Adolf Hitler, va genera paranoia superiorității inferiorilor.
La un moment dat, proprietarii banilor și ai puterii vor autoriza o nouă depravare completă a societății, asta numai ca să salveze ce mai e de salvat, iar în final vor reuși să supraviețuiască doar cu prețul unor noi totalitarisme și catastrofe sociale."
Autor Emil Cioran, intr-un eseu din 1987...
Daca nu Aro, atunci ce ?
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin UE...
Palmă usturătoare pentru Macron
Înfrângere electorală pentru președintele Emmanuel Macron. A doua rundă a alegerilor municipale din Franţa de duminică a adus un regres pentru partidul prezidenţial, înfrânt în majoritatea marilor oraşe ale ţării, a relatat AFP.
Marii câștigători ai alegerilor sunt ecologiștii, care erau pe primul loc la Lyon sau la Lille, în vreme ce La Republique En Marche, partidul prezidențial, a suferit înfrângeri care arată că nu a reușit să se impună pe plan local.
Actual primar al Parisului, socialista Anne Hidalgo, a fost realeasă cu peste 50% din voturi, potrivit primelor estimări, în turul secund al municipalelor din Franţa.
După anunțul victoriei sale, Hidalgo a declarat că parizienii au votat să transforme capitala franceză într-un oraș „ecologic, social și umanist”.
„Ați ales speranța, munca în echipă, un Paris care poate respire, care este un oraș mai bun în care să locuiți, un oraș care demonstrează solidaritate și nu lasă pe nimeni de izbeliște”, a spus primarul.
Scrutinul a fost marcat de pandemia de coronavirus și de un absenteism record. Primul tur a avut loc pe 15 martie, la doar două zile înainte ca Franța să intre în carantină generalizată strictă care a durat două luni.
p.s. foarte slabi frantujii, pai sa nu aiba ei un deneau cu vreo Lulutza s-a aresteze pe socialista asta ce isi permite sa castige cu peste 50% din primul tur ?
Înfrângere electorală pentru președintele Emmanuel Macron. A doua rundă a alegerilor municipale din Franţa de duminică a adus un regres pentru partidul prezidenţial, înfrânt în majoritatea marilor oraşe ale ţării, a relatat AFP.
Marii câștigători ai alegerilor sunt ecologiștii, care erau pe primul loc la Lyon sau la Lille, în vreme ce La Republique En Marche, partidul prezidențial, a suferit înfrângeri care arată că nu a reușit să se impună pe plan local.
Actual primar al Parisului, socialista Anne Hidalgo, a fost realeasă cu peste 50% din voturi, potrivit primelor estimări, în turul secund al municipalelor din Franţa.
După anunțul victoriei sale, Hidalgo a declarat că parizienii au votat să transforme capitala franceză într-un oraș „ecologic, social și umanist”.
„Ați ales speranța, munca în echipă, un Paris care poate respire, care este un oraș mai bun în care să locuiți, un oraș care demonstrează solidaritate și nu lasă pe nimeni de izbeliște”, a spus primarul.
Scrutinul a fost marcat de pandemia de coronavirus și de un absenteism record. Primul tur a avut loc pe 15 martie, la doar două zile înainte ca Franța să intre în carantină generalizată strictă care a durat două luni.
p.s. foarte slabi frantujii, pai sa nu aiba ei un deneau cu vreo Lulutza s-a aresteze pe socialista asta ce isi permite sa castige cu peste 50% din primul tur ?
Daca nu Aro, atunci ce ?
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: De prin UE...
20-30% din voturi cred că lea bubuit doar de la asistați sociali și de la neamurie lor. Tot un fel de electorat p sd susținut cu mici a la căcâna.
- ardeleanu
- Membru legendar

- Posts: 4772
- Joined: 16 Jun 2014, 10:11
- Location: Choisy le Roi, Franta
Re: De prin UE...
Participare la vot la Paris un pic peste 41 %... Iar madame Hidalgo a castigat cu 49 % din voturile exprimate. Et voila cum poti castiga sustinut de mai putin de un sfert din cei cu drept de vot. Acuma ce mai conteaza ca in precedentul mandat, datoria publica a Parisului a crescut cu "doar" circa 2 miliarde...Euro, nu kopeck.
Si problema se complica cand este vorba de ciolanul cel mai gras... Actualul prim ministru il cam bate in sondaje pe actualul presedinte, iar alegerile prezidentiale nu sunt foarte departe...parca vad ca-i gasim si la domnul prim ministru vreo poveste de scandal, asa, doar ca sa fim siguri ca eliminam din fasa orice pericol...
Si problema se complica cand este vorba de ciolanul cel mai gras... Actualul prim ministru il cam bate in sondaje pe actualul presedinte, iar alegerile prezidentiale nu sunt foarte departe...parca vad ca-i gasim si la domnul prim ministru vreo poveste de scandal, asa, doar ca sa fim siguri ca eliminam din fasa orice pericol...
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: De prin UE...
... o să sară și ăsta pe vreo menajeră neagră urâtă ca foamea în lanțul de hoteluri Ițic&Ștrull...
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Restul de 59% ce au facut ? Au dormit? Si-au bagat, mai pe romaneste, picioarele in ele de alegeri? Si tocmai la locale, unde se inregistrau participari mai ridicate?ardeleanu wrote: ↑29 Jun 2020, 14:33 Participare la vot la Paris un pic peste 41 %... Iar madame Hidalgo a castigat cu 49 % din voturile exprimate. Et voila cum poti castiga sustinut de mai putin de un sfert din cei cu drept de vot. Acuma ce mai conteaza ca in precedentul mandat, datoria publica a Parisului a crescut cu "doar" circa 2 miliarde...Euro, nu kopeck.
Si problema se complica cand este vorba de ciolanul cel mai gras... Actualul prim ministru il cam bate in sondaje pe actualul presedinte, iar alegerile prezidentiale nu sunt foarte departe...parca vad ca-i gasim si la domnul prim ministru vreo poveste de scandal, asa, doar ca sa fim siguri ca eliminam din fasa orice pericol...
Se pare ca nu conteaza. Daca supara cresterea datoriei, nu era votata nici de aia 49% din cei prezenti.
Tare ma enerveaza draga Ardelene tipul asta de comentariu. Fara suparare, nu-i ceva personal. De ce ma enerveaza? Pentru ca este fara sens. Nu rezolva, nu ajuta. Si pe aici, dupa alegeri se gaseau isteti care afirmau ca cei alesi nu ar fi "legitimi". Adica dupa ei, proaspetii alesi nu s-ar afla legal pe functii. Pesemne ca vroiau sa puna ca nu sunt suficient de reprezentativi. Dar eu cred ca in mod constient au folosit eronat termenul. Nu erau tampiti. Erau ticalosi. Faceau joc politic si atata tot.
Fratilor, asta este rezultatul unor alegeri libere! Dupa cum se comporta majoritatea societatii, asa va arata si chipul celor alesi. Nu va mai lasati pacaliti de afirmatii unora care spun : Romanii s-au saturat de asuprirea justitiei si protesteaza! Iar de protestat, protesteaza vreo 100000 de persoane, care evident ca nu inseamna "romanii".
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Pe malurile Dambovitei nu sunt asa subtili. Aici opereaza direct procurorul.Constantin wrote: ↑29 Jun 2020, 16:13 ... o să sară și ăsta pe vreo menajeră neagră urâtă ca foamea în lanțul de hoteluri Ițic&Ștrull...
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: De prin UE...
Si care este problema? Crezi ca esti mai breaz ca electoratul ala pe care il dispertuiesti?
E mai tare votul tau? Nicidecum.
