GOGU

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
ekkakon
Junior
Junior
Posts: 86
Joined: 01 Apr 2009, 21:28
Location: Baia Mare
Contact:

Re: GOGU

Post by ekkakon »

George, poti posta niste poze cu Gogu in timpul operatiei?  ;)
[b]ARO 243 in curs de modificare in avion...[/b]

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

ekkakon wrote: George, poti posta niste poze cu Gogu in timpul operatiei?  ;)
incerc sa ajung duminica, sa vad ce s-a mai lucrat si sa pozez. nenea de lucreaza nu le are el cu netu si pozele...
ce stiu, e ca s-au pus suportii de servo, de motor si de cutie. maine sper sa ajunga piesele de la stefan, sa le si monteze, si sa treaca la pus motorul sus. posibil sa fie aruncat pe masina, pana in w-e, si saptamana viitoare sa finalizeze.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Herisanu
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2008, 11:38
Location: Campulung - Muscel , Arges , Romania

Re: GOGU

Post by Herisanu »

Servus !!!!!

Scuze de întîrziere !!!!!!

Pompa nu este nouă dar în stare de funcţionare foate bună .

Coloana volan co axul culisabil este 100 LEI

Toate cele bune !!!!!!
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

Herisanu wrote:
Servus !!!!!

Scuze de întîrziere !!!!!!

Pompa nu este nouă dar în stare de funcţionare foate bună .

Coloana volan co axul culisabil este 100 LEI

Toate cele bune !!!!!!
posa duci in pomarlandia axul? si pe luni/marti ne auzim si de pompa. 
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
Herisanu
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2008, 11:38
Location: Campulung - Muscel , Arges , Romania

Re: GOGU

Post by Herisanu »

ÃŽn principiu da ,fac tot posibilu .!!!!! ^:)^
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

Herisanu wrote:
ÃŽn principiu da ,fac tot posibilu .!!!!! ^:)^
vin sambata seara sau duminica in c-lung. ai dus aia acolo? vin cu banii? sau ii dau altora?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Herisanu
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2008, 11:38
Location: Campulung - Muscel , Arges , Romania

Re: GOGU

Post by Herisanu »

Sevus !!!! ^:)^

Îmi ce scuze dar a-m fost plecat si nu a-m avut cum să ajung cu piesa,dacă nui tîrziu luni mă duc cu piesa .

^:)^
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

Herisanu wrote: dacă nui tîrziu luni mă duc cu piesa .
nu mai e nevoie, s-a rezolvat. multumim!

asadar, sa aratam lumii ca gogu e pe perfuzii si in curand va respira din nou singur:
1. buna dimineata, Gogu! (era 8.00, in duminica Floriilor...as putea spune ca m-am dus la biserica?)
2. inspectia de dimineata
3. Gogu are "inima" noua!
4. Gogu e "servoasistat"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

1. Gogu chiar e turbo!
2. Gogu are si 5 viteze, de pejo.
3. in asteptarea grupului
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

am uitat sa zic: mai avem nevoie, ca piese, daca aveti pe undeva si va sunt de prisos:
grup spate 8x33 (macar pinion+coroana)
radiator
elice ventilator pt motor pejo ( e din aia cu termocupla)
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: GOGU

Post by tudop »

Termocupla e optionala... la mine am gaurit corpul ei si am blocat-o cu 2 suruburi, si de atunci nu s-a mai incalzit motorul, probabil am pierdut vreo 2 CP ca se invirte ventilatorul la maxim tot timpul, dar... asa o termocupla noua sau in stare perfecta (daca gasesti) costa prea mult  :-X
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

daca n-om avea solutie...o adoptam si pe asta, ca n-om sta cu masina pe dreapta din cauza de d'aia. o "punem pe direct", ca si tine...si aia e.  :-??
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Florin
Membru
Membru
Posts: 237
Joined: 13 Dec 2006, 19:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by Florin »

Viscocuplaj nu termocupla parerea mea e sa monteze radiatorul care era inainte cel mare de cupru cu termocupla si 2 gmv-uri.
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: GOGU

Post by tudop »

Asa, da visco cuplaj se cheama aia
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: GOGU

Post by George »

Florin wrote: Viscocuplaj nu termocupla parerea mea e sa monteze radiatorul care era inainte cel mare de cupru cu termocupla si 2 gmv-uri.
masina a venit fara radiator. poate EMA, daca nu l-a lasat la pompieri, sa ni-l trimita.

vascocuplajul e altceva...si se foloseste pe la diferentiale. dupa cum spune si numele, implica ceva vascos, adica un lichid...  :P
ala de la ventilator este un cuplaj influentat de temperatura. din cate stiu, acolo sunt niste metale care se dilata cand se incalzesc si antreneaza rotirea elicei respective pe masura cresterii temperaturii...
nu stiu daca e corect, dar mi se pare mai aproape de realitate termenul de "termocuplaj"
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply