ARO a murit?!

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
Post Reply

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ARO a murit?!

Post by dragospetres »

Werner,de proiecte AMROM am citit si anul trecut si acum doi ani...pana atunci iata o realizare pe sasiu LADA NIVA:
http://www.rcforum.ru/modules.php?name= ... &id=233511
http://www.rcforum.ru/modules.php?name= ... &id=233516
http://www.rcforum.ru/modules.php?name= ... &id=233510
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 710
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: ARO a murit?!

Post by florin75 »

Aduce cu un Samurai, un samurai rusnac! Bravo lor, inca o data dovedesc ce popor sunt, in timp ce Aro e demult la fier vechi, Niva e bine merci, se produce si se vinde foarte bine!
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: ARO a murit?!

Post by dragospetres »

-si aici despre modelul de mai sus:
http://www.alle-autos-in.de/baijah/baij ... 1719.shtml

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5225
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by Werner »

Baieti, cu Rusii nu va puteti pune, ei au o industrie de Automobile proprie, care merge de numa' numa'. La ei mai exista si un sentiment, care se numeste PATRIOTISM, de aceea si guvernul rus sprijina foarte mult industria autohtona de Automobile, pe când astia ca Basescu si Tariceanu cred ca sprijina decât propriul buzunar si coruptia.  :-??

Cum o fi, eu sper totusi ca cei de la AMROM sa reuseasca sa faca o treaba buna! Este în interesul tuturor!
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by myke »

dragospetres wrote: -si aici despre modelul de mai sus:
http://www.alle-autos-in.de/baijah/baij ... 1719.shtml
Super arata.M-as baga la unul... ;)) ;))
Image
User avatar
deluca
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 536
Joined: 10 Jan 2008, 16:26
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by deluca »

am dat din intamplare peste pagina www.aro.ro
aici putem vedea amploarea dezastrului, n.a mai ramas decat niste ziduri din toata fabrica.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by George »

pagina aia e asa de dinainte de landmarkt!
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by kosfunny »

Ziarul Financiar
Ratiu: Investim 70 mil. euro pentru a atrage noi producatori de componente auto in parcul industrial ARO

Compania Landmark Management, controlata de Nicolae Ratiu, va investi 70 de milioane de euro in urmatorii 3-5 ani in constructia si reconditionarea halelor industriale de pe platforma fostei uzine Aro Campulung. Potrivit lui Ratiu, investitiile in platforma parcului industrial din Campulung depind de ritmul in care vor fi atrase proiectele pentru noi fabrici. Ratiu a precizat ca suprafata de 46 de hectare a Campulung Industrial Park este destinata in principal investitorilor din domeniul componentelor auto. "Incercam sa stabilim contacte cu potentiali investitori. La ARO, pentru moment, ne aflam in proces de renovare a unor cladiri si a retelelor", a spus Ratiu. Compania va reconditiona spatii industriale cu o suprafata de circa 100.000 de metri patrati, care sunt deja racordate la retelele de utilitati, investitia fiind de 200 de euro pe metrul patrat. Potrivit acestui pret, Ratiu a apreciat ca fondurile necesare pentru acest proiect vor fi de pana la 19 milioane de euro. Compania a atras doi producatori de componente auto care au inchiriat deja spatii pentru viitoarele fabrici, unul dintre ei fiind Nobel Plastiques, o divizie a producatorului francez de componente auto Nobel Automotive, detinut de grupul turc Orhan. Nobel a inchiriat 10.000 de metri patrati in cadrul parcului industrial pentru o viitoare fabrica, iar investitia initiala programata este de un milion de euro, urmand sa fi create 100 de noi locuri de munca.

Al doilea producator de componente auto care, potrivit lui Ratiu, a inchiriat o hala in cadrul Campulung Industrial Park, este Lear Corporation. El nu a specificat suprafata inchiriata de Lear, nici posibila investitie a producatorului. Lear detine in Romania o fabrica de componente pentru motoare electrice in Pitesti, unde lucreaza mai mult de 1.600 de oameni. Cifra de afaceri a Lear in 2007 a fost de 70,5 mili. euro, in timp ce pierderile au trecut de 4 milioane de euro. "In ceea ce priveste investitiile greenfield, avem 90.000 de metri patrati pe care vrem sa construim. Costurile pentru un metru patrat nou construit, de circa 500 - 600 de euro, vor ridica investitia totala la aproape 50 de milioane de euro, dar aceasta va fi realizata in 3 pana la 5 ani", a declarat Ratiu. El a adaugat ca platforma Campulung Industrial Park va fi ocupata in intregime de producatori de componente auto in maxim 5 ani. "Pe langa cele doua companii care deja lucreaza la Campulung, mai avem discutii si cu alte companii din Turcia si Germania."

Potrivit unor declaratii anterioare ale directorului parcului, Sergiu Filip, sase companii din sectorul automotive sunt interesate de dezvoltarea unor facilitati de productie in Campulung. Landmark Management a preluat in cursul anului trecut, in urma unei licitatii, platforma industriala a fostei uzine ARO pentru 16,5 milioane de euro. Pe suprafata de 46 de hectare sunt construite hale ce totalizeaza 85.000 de metri patrati, la care se adauga constructia uzinei principale, de 100.000 de metri patrati. Ratiu detine in Romania si afaceri in sectorul imobiliar, terenuri si chiar un complex rezidential in Bucuresti (Carol Parc Residence), dar si in industria ospitalitatii, cel mai cunoscut hotel fiind Lebada din Capitala. De asemenea, el detine si o tipografie in care a investit pentru relocare si modernizare circa 13 milioane de euro. "Este vorba despre o cladire speciala, cu instalatii de monitorizare a temperaturii si a nivelului de praf. In prezent avem afaceri de 10 milioane de euro si cred ca vom ajunge la 12 milioane la finalul anului. Cam un milion pe luna", a adaugat Ratiu. (Alexandru Anghel)

De productie de autovehicole nu se spune nimic, din pacate!
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5225
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by Werner »

Pâna nu de mult am tot sperat si eu ca se va mai fabrica vreodata un ARO! Dar, din pacate, a trecut prea multa vreme de când ultimul ARO a fost fabricat, s-a distrus TOTUL ce însemna fabricatie ARO, asa ca nu mai este nici o speranta. ARO A MURIT! Asta este ce a facut ratiu din Uzina ARO! Poza am facut-o la sfârsitul lunii August 2008. Asa ca, Fratilor, pastrati ce aveti, conservati ce aveti, nu va bateti joc de ARO, ca nu o sa mai fie....  :'(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: ARO a murit?!

Post by ydaniel »

:'(trist...dar mai bine puneti niste poze din vremurile bune.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: ARO a murit?!

Post by SERGHEI »

ydaniel wrote: :'(trist...dar mai bine puneti niste poze din vremurile bune.
Ba este mai bine cu fotografii dureroase ,poate generatiile viitoare vor invata ceva din asta...
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: ARO a murit?!

Post by Elijah »

Am trecut si eu pe la fabrica tot in august, dar n-am facut decat doua poze, pe urma am renuntat..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: ARO a murit?!

Post by Elijah »

2
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: ARO a murit?!

Post by SERGHEI »

Werner wrote: Pâna nu de mult am tot sperat si eu ca se va mai fabrica vreodata un ARO! Dar, din pacate, a trecut prea multa vreme de când ultimul ARO a fost fabricat, s-a distrus TOTUL ce însemna fabricatie ARO, asa ca nu mai este nici o speranta. ARO A MURIT! Asta este ce a facut ratiu din Uzina ARO! Poza am facut-o la sfârsitul lunii August 2008. Asa ca, Fratilor, pastrati ce aveti, conservati ce aveti, nu va bateti joc de ARO, ca nu o sa mai fie....  :'(

Mama dar ce bine ai prins momentul si mai ales lumina .Ai facut o fotografie care ,,STRIGA"......ai surprins durerea si singuratatea mai bine ca oricine....Nu am vazut de mult o fotografie mai ,,lipsita de viata".... ca asta ..(si ma refer evident la subiect..).M-ai spart neamtule. ^:)^

Post Reply