Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Alternatoare, demaroare, acumulatori, instalatie electrica, lumini. Si orice merge pe curent. Reparatii, modificari, probleme tehnice.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by BAGADI »

Cred ca am gasit de unde au jumulit mufa....sunt 5 fire ( 2 maro, 1 verde, 1 negru si 1 negru/gri ) care se desprind dintr-un manunchi intre motoras stergatoare si ceasuri bord, vin dinspre ceasuri. Aproape corespund la culoare cu ce spui tu, Soryn.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by toni »

Probabil cuiva i-a trebuit mufa respectiva. Ti-am zis ca masinile au venit cam descompletate de la Petrom Service. Ai avut noroc ca a avut grup, cardan, discuri, etc.
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by BAGADI »

Varul meu a avut noroc, e masina lui, eu numai incerc sa o modernizez un pic, sa o fac cat mai apropiata de o masina moderna, cat se poate cu un ARO :)
Nu stiu cum o sa ma leg eu de firelea alea 5 jumulite, e o pozitie imposibila pentru cositorit, cred ca o sa folosesc niste conectori termocontractibili cu o bricheta cu jar sau niste conectori cu suruburi....vad eu.
Trebuie sa caut schema sa vad cum leg 5 fire la 3 fire :)
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by Soryn »

Așa e la mine . Nu garantez corectitudinea ordini ,pe motiv că traductorul meu are papuci din mufă cositoriți de fire ,în stil amatoricesc . Am 3 traductoare , celelalte 2 care provin din diverse surse au culorile firelor diferite .Citind de pe mufă -(semnal) S-ul are culoare verde ,+ are culoare roșie , iar minusul este galben la unu,la celălalt este maron . A pus și botoșaniul ce a avut pe stoc .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by BAGADI »

Wow! Multumesc mult, omule! Inca o bere Bermas pentru tine :) Fac niste verificari cu multimetru si incerc asa....
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Piesa electrica neidentificata langa pedalier ARO Andoria '05

Post by Soryn »

Da, bine , puneți berea de o parte. Am găsit si majoritatea schemelor electrice simplificate . Sunt încărcat aici pe forum încă din 2008 . https://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.ph ... 2&start=15 .Schema traductorul este în a 10 imagine de sus în jos .

Post Reply