Dracula raid 2008

Rally raid,tot teren,offroad adventure.Variatiuni pe aceeasi tema

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Dracula raid 2008

Post by mleo »

Mai baieti iubitori de Aro.
Imi pare rau sa va anunt atat de tarziu, dar pina acum a planat incertitudinea asupra acestui eveniment. Din motive strict obiective:
- probleme prin campionat (alinierea la noile cerinte FIA privind securitatea, lipsa de ajutor din partea federatiei, "refuzul" organizatorilor de a face concesii asupra acestor cerinte de securitate, care insa pentru sportivi inseamna multi bani...au "gonit practic concurentii catre probele de open la off road.Unde e mult mai ieftin si mai simplu. )
-cam toata vara am fost indisponibil , in ghips....un accident stupid de motocicleta cauzat de un tanar imbecil pe o autostrada in Spania, m-a tinut departe de 2 roti si  de 4 roti mai bine de 6 sapt., si n-am crezut ca voi fi in stare sa fac ceva.
      Deci, in concluzie, dupa discutii cu  colegii de campionat, multumiti de obicei de cursele de la Bv., am hotarat sa o facem. Ei vor veni cu totii, care au participat cat de cat in ultimii ani (desi mai mult de 5 masini bine preparate din Ro. nu s-au mai adunat la o cursa de un an de zile).Chiar daca , in clasament., in acest moment nu se mai poate schimba nimic. Asta spune mult.
      Cei care veti fi prin zona sa vedeti, veti vedea cam 10-12 masini pregatite de concurs, cf. reglementarilor FIA, si cel putin 5-6 (pina acum) masini care se vor inscrie la clasa hobby. Veti vedea Bowler, L200 Dakar, Isuzu D-max Dakar, Mitsubishi Pajero Sport (a alergat in C.E. pina acu 2 ani),Toyota, Lada Niva (care a fost candva , acu vreo 7 ani , si ea la Dakar), dar si 2 Aro :un super si un 242. Eu zic ca cel putin unul din ele va face o surpriza placuta (in special dupa ce, in secret, i s-au schimbat suspensiile cu unele de bowler, care au TRIPLAT valoarea masinii - sa speram ca vom fi in stare sa le si setam dupa teancurile de diagrame pe care ni le-a dat furnizorul ). Deci oameni inimosi, ale caror eforturi nu le vede nimeni , acolo in padure, si care merita, uneori, aplaudati. Ca mai mult nici nu vor. E una sa dai o liniuta de 300m, si alta sa-ti dozezi efortul tau,al masinii si al coechipierului, la limita, 4-500 km / zi.
       In 7 noiembrie, in Brasov, in parcarea din fata Aulei Universitatii. Prima zi, verificari tehnice, inscrieri, intilniri cu presa, start pe dupa prinz, intr-o etapa compusa din : 2 legaturi de aprox.12 km fiecare, si o speciala de aprox.75. O parcurg toti (inclusiv hobby)
8 noiembrie , start la 6,30 dimineata primul concurent, legatura 12 km, speciala 1-25 km, legatura pe macadam 30 km, speciala 2- 200 km, legatura pe macadam 10 km, speciala 3-70 km, legatura 12 km. (hobby face numai 1 si 50% din 2).
9 noiembrie, start la ora 9,30, legatura prin oras (sa ne vada lumea), speciala de vre0 50 km. O fac toti.
Festivitate de premiere (au fost invitati pilotii din CNR, care desi tin de alta federatie care se "maninca de C..." cu a noastra, voir veni cu placere sa inmineze cupele si diplomele colegilor lor. Noi sintem mai intai sportivi si prieteni, ce e intre federatii nu ne priveste ).
       Va invit , pe cei care sinteti in zona , sa aruncati un ochi. Veti vedea despre ce-i vorba, si vom vedea apoi impreuna aici, pe forum , cum putem sa ne pregatim pentru clasa speciala Aro care ne-o promite prietenul meu Dan Popescu de la anu  (care, asa rau de gura cum il stiti de pe forum, va divulg tot in secret, ca tocmai si-a cumparat si a salvat de la gunoi un Aro. Stiu asta pentru ca e la mine in curte, linga celelalte "surori". E o ambulanta, care , s-ar putea peste 3 sapt. sa fie la start complet revizuita si echipata.... sa vedem).Va promit ca eu ma inscriu la alta clasa ;D ;D
Va astept la Brasov.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dracula raid 2008

Post by kosfunny »

Se pate vedea ruta pe google earth?
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
Dan Popescu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 263
Joined: 25 Sep 2008, 20:16

Re: Dracula raid 2008

Post by Dan Popescu »

Esti un sifon de informatii. Tocmai ai dat jet.
O sa te parasc la frate-tu.
"tambalul" te mananca.


PS ala nu e ARO (ca nu m-as urca in el) e un ATV mare si alb si cu girofar si care poate cara o targa. Sper sa-l folosim numai sa ne laudam cu el, nu si in realitate, cu toate ca sunt sigur ca o sa fie mai mult decat OK.
"Neamtule, bei o tuica?" - citez un unchi din puternicul judet Arges...cred ca de fapt citez tot judetul...
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

kosfunny wrote: Se pate vedea ruta pe google earth?
Cf. regulamentului de desfasurare al acestui sport, traseul este secret. Concurentii il strabat "la vedere", fara antrenamente prealabile pe traseu.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dracula raid 2008

Post by kosfunny »

mleo wrote:
kosfunny wrote: Se pate vedea ruta pe google earth?
Cf. regulamentului de desfasurare al acestui sport, traseul este secret. Concurentii il strabat "la vedere", fara antrenamente prealabile pe traseu.
Multumesc de informatie! Chiar nu stiam asta, inca sunt novice! ;D
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

pai nu e asta o problema. Rally raidul e pe trasee vazute la prima vedere, navigatie doar dupa road-bookul care se primeste la briefing inaintea startului. In principiu, imediat ce traseul va fi gata, (maine sau poimaine), voi cere baietilor care se ocupa de asta sa-mi faca o harta aproximativa, pe care o voi posta aici.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

parca n-a prea starnit interesul, totusi , zic ca e nimerit sa va spun cam ce s-a intimplat.
Au fost 23 masini la start (din care vreo 10 erau amatori, adica masini nepregatite de concurs).
Cele mai tari : Bowler Wildcat, un Isuzu superpreparat de Dakar, o toyota si un pajero f. tari, bine pregatite, care au avut si ele concursuri internationale la activ, alte toyote si pajero care au alergat la noi, range rover, si 2 aro.
In final super rally s-a clasat pe locul 4 la general, la f. putine minute de primii clasati (f. bine , zic eu, raportat la nr. de km parcursi - aprox. 400 de PS ).
Organizarea :poate cea mai buna organizare de pina acum (nu ca a fost la Bv...dar asa e..). Presa, afise, locatie centrala, masini la start, oficiali competenti, traseu frumos, road book fara greseala.
Incercam la iarna un  Winter cup, pe zapada. Poata atunci reusim sa starnim curiozitate si cu aro la start, poate reusim impreuna poate chiar o avanpremiera la trofeul propus de prietenul meu Dan Popescu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

..
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Dracula raid 2008

Post by tudop »

  Chiar imi pare rau ca nu am putut sa ajung sa casc gura... felicitari pt concurs si organizare. Sper ca la Winter Cup o sa ajunga mai multe Aro, chiar si din Iasi  ;D
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dracula raid 2008

Post by Werner »

Ba da! Ne intereseaza! Dar habar nu am unde sa ma uit la paerticipanti, rezultate, etc. Al loilea ARO din competitie s-a clasat? A abandonat? Exista poze cu el?
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Dracula raid 2008

Post by Schumy »

Pacat ca putina lume isi da interesul pt sportul cu motor in romania , pacat ca romanii sunt in continuare devoratori de fotbal si nu gusta o proba speciala vazuta live.Chiar si eu care imi propusesem sa ajung macar sambata sa vad aro-ul la treaba m-am luat cu alte treburi si am lipsit.Masina arata de milioane , felicitari pt efortul depus nenea Mleo.AM mai vrea multe poze daca mai aveti cu aro-ul si restul masinilor  .Succes  si sa o tineti tot asa  %%- good luck
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Dracula raid 2008

Post by mleo »

a aparut numarul pe decembrie al revistei 4WDrive, cu un amplu articol despre Dracula Raid.Si bineinteles cu poze , printre care si ale masinii Aro. Fara a sti ca vor aparea si poze, m-am bucurat ca masina a starnit atata interes si curiozitate.
In alta ordine de idei, la sfarsitul campionatului ne-am clasat pe locul 4. Onorabil, spun eu, tinint cont ca pe primele 3 locuri stau masini fabricate de uzina, sau preparate in ateliere specializate din tari cu traditie in acest sport (Bowler Wildcat 200, Isuzu d-max, Toyota). A noastra e facuta in spatele casei, printr-un efort propriu, in limita posibilitatilor. mai mult , noi am avut punctele acumulate doar in 2 curse, (la a treia la care am participat am fost nevoiti sa abandonam, eu resimtind efectele accidentului de moto pe care l-am avut in aug. in Spania...). Toti ceilalti aveau  punctele de la 4 sau 5 curse.
mergem mai departe.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Dracula raid 2008

Post by SERGHEI »

Dar de ce te miri Mleo ca masina ta a starnit interes!! Este o masina care face figuri frumoase in orice competitie,arata nbine ,merge bine,este ,,exotica" ..ce mai vrei? A...sa mearga si mai bine...Nu trebuie sa te mai mire asa ceva .Ai o masina  la care ai pus mult suflet,bani si sudoare..asa ca ...o0 sa o tot vedem prin reviste ..
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dracula raid 2008

Post by vstef_is »

Felicitari sincere! Si MULT succes la anul... eu sincer cred intr-un locul 1 pentru.... ARO!!!!

Post Reply