Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Moderator: costy84
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
http://www.realitatea.net/noul-cod-ruti ... 63429.html
Inasprirea sanctiunilor si chiar transformarea unor contraventii actuale in infractiuni este un lucru bun.
Stabilirea valorii amenzii functie de avere este insa nerealista. Interlopii, manelistii si chiar multi care castiga din venituri altele decat cele salariale vor aduce dovada unor castiguri false, evident mici.
Cel mai idicat ar fi ridicarea numerelor la comiterea neregulilor. Alergi singur sa-ti platesti amenda. Metoda este f. eficienta in Grecia pare-mi-se.
Oricum, mare parte din zvonurile de care va vorbeam mai acum ceva timp se adeveresc.
Sa speram ca mai scapam de nesimtitii de pe drumuri.
Daca cititi comentariile, observati ca exista destui natarai care sunt deja nervosi.
Scuza ca lipsa infrastructurii adecvate duce la incalcarea legii este cea mai imbecila atitudine dar si unul din principalele motive pentru care romanii sunt considerati printre cei mai prosti soferi europeni.
Sa speram ca asa se va mai reduce numarul tragediilor.
Inasprirea sanctiunilor si chiar transformarea unor contraventii actuale in infractiuni este un lucru bun.
Stabilirea valorii amenzii functie de avere este insa nerealista. Interlopii, manelistii si chiar multi care castiga din venituri altele decat cele salariale vor aduce dovada unor castiguri false, evident mici.
Cel mai idicat ar fi ridicarea numerelor la comiterea neregulilor. Alergi singur sa-ti platesti amenda. Metoda este f. eficienta in Grecia pare-mi-se.
Oricum, mare parte din zvonurile de care va vorbeam mai acum ceva timp se adeveresc.
Sa speram ca mai scapam de nesimtitii de pe drumuri.
Daca cititi comentariile, observati ca exista destui natarai care sunt deja nervosi.
Scuza ca lipsa infrastructurii adecvate duce la incalcarea legii este cea mai imbecila atitudine dar si unul din principalele motive pentru care romanii sunt considerati printre cei mai prosti soferi europeni.
Sa speram ca asa se va mai reduce numarul tragediilor.
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
In Franta la depasirea cu peste 40kmh a vitezei reglementare(deci 91 kmh in oras si 171kmh pe autostrada)permisul de conducere se ANULEAZA.Nu exista recurs.
-la depasirea cu peste 50kmh a vitezei regulamentare,masina se confisca conform legii si a codului rutier;asa se face ca politistii si jandarmii abia asteapta sa vina vitezomanii in Franta .Unele jandarmerii au numai bijuterii in dotare,una si una,confiscate pe spranceana.
Romania vrea sa semene cu Franta dar nu se spala;da cu parfum de firma ca pute frumos.
-la depasirea cu peste 50kmh a vitezei regulamentare,masina se confisca conform legii si a codului rutier;asa se face ca politistii si jandarmii abia asteapta sa vina vitezomanii in Franta .Unele jandarmerii au numai bijuterii in dotare,una si una,confiscate pe spranceana.
Romania vrea sa semene cu Franta dar nu se spala;da cu parfum de firma ca pute frumos.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Constantin, ce crezi ca ar fi potrivit de facut pentru a-i determina pe romani sa respecte legea?
Cum vezi tu "spalatul"?
Cum vezi tu "spalatul"?
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Cred ca un cod rutier batut in cuie ar fi cea mai buna solutie.Am citit ca in Romania politistii nu prea pot face fata recalcitrantilor si am vazut ceva stiri cu niste "Madame" care se incuiau in masina si agentii nu puteau face nimic.In Franta asta treaba se petrece in felul urmator:flo wrote:Constantin, ce crezi ca ar fi potrivit de facut pentru a-i determina pe romani sa respecte legea?
Cum vezi tu "spalatul"?
-indisponibilizarea masinii+"garde a vue de 24 de ore" adica arest preventiv in vederea trimiterii de urgenta in judecata pentru simplul motiv numit obstructionare;dar ceea ce am vazut ca se petrece in Romania tine mai mult de ultraj,amenintari si alte manifestari mafiote nefondate impotriva unor persoane depozitare de lege.
"Spalatul" era ca o metafora privind mentalitatea din Romania de astazi :
-am masina tare,fac ce vreau,dau bani la avocat,amenint,injur,intimidez,urlu,scap eu cumva...Aici numai tinerii leaderi de droguri au asa atitudine dar sfarsesc (in the jail,melodia lui Elvis)prin a regreta cele facute.
Ar trebui o politie mult mai dura si mai determinata apasata de judecatori independenti ,apolitici.
In Franta mai intai se plateste amenda(ca sa nu fie majorata)si apoi se poate contesta,dar ...moncher,trebuie sa ai motive intemeiate ca sa speri o anulare!
Daca s-ar aplica regulile astea in Romania,o mare parte din permisele de conducere ar fi anulate in scurt timp si poporul roman ar fi situat printre cei mai simpatici soferi.
In afara Romaniei am observat masini romanesti in trafic...respecta regulile baietii fiindca stiu ca in afara tarii legea se aplica.Tutulor.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
dupa cum zice si Constantin...problema incepe de la aplicarea legii. si acum avem legi, iar amenzile nu sunt tocmai de neluat in seama, daca ti se aplica. dar la noi, indiferent de ce lege s-ar da, problema consta in aplicarea ei. desi exista lege pentru sanctionat pietonii pentru traversarea neregulamentara, cati dintre voi ati vazut UN pieton amendat? eu inca n-am vazut... si tot asa si cu restul.
ARO CLUB ROMANIA
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Ma inscriu si eu in galeria natarailor nervosi ce comenteaza nefavorabil ideile trasnite ale militienilor cu ifose de politisti.
Am citit/vazut la tv propunerile facute, sunt niste aberatii, un astfel de act normativ ar fi clar neconstitutional.
Nu e gresita afirmatia ca lipsa infrastructurii adecvate conduce la tot felul de greseli in trafic, e un fapt dovedit.
Cine incearca sa faca un drum lung prin tara inevitabil comite greseli mai mari sau mai mici, aproape ca esti fortat sa le faci (gen stai in spatele unei carute si ai linie continua cativa km in fata), cine umbla mult stie despre ce vorbesc.
Iar comparatia cu Franta sau alte tari dezvoltate mi se pare nefireasca, cand vom ajunge la acelasi grad de infrastructura putem compara, pina atunci mai e.
Am citit/vazut la tv propunerile facute, sunt niste aberatii, un astfel de act normativ ar fi clar neconstitutional.
Nu e gresita afirmatia ca lipsa infrastructurii adecvate conduce la tot felul de greseli in trafic, e un fapt dovedit.
Cine incearca sa faca un drum lung prin tara inevitabil comite greseli mai mari sau mai mici, aproape ca esti fortat sa le faci (gen stai in spatele unei carute si ai linie continua cativa km in fata), cine umbla mult stie despre ce vorbesc.
Iar comparatia cu Franta sau alte tari dezvoltate mi se pare nefireasca, cand vom ajunge la acelasi grad de infrastructura putem compara, pina atunci mai e.
Daca nu Aro, atunci ce ?
-
costy84
- Moderator

- Posts: 5211
- Joined: 04 Feb 2011, 19:23
- Location: Mangalia
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
POLITIA ROMANA ar trebui inainte de a face astfel de propuneri care par cam neconstitutionale sa faca ordine in ograda lor. Nu stiu cum este in orasele mari dar in cele mici cum este Mangalia " smecheri" au protectia comandantului politiei asa ca politaii nici nu isi mai bat capul sa-i opreasca ca oricum isi iau flit si atunci cand opreste pe vreounul in loc de documente se alege cu un "telefon" la care sta in pozitie de drepti. Singurii care si-o mai iau pe aici sunt turistii si cei in tranzit daca nu au un "telefon" la indemana asa ca sa ne lase Şeful Poliţiei Române Liviu Popa cu bancurile astea cu care vine acum ca masurile astea sunt aplicate tot la "amarasteni" si cine scapa acum va scapa si atunci. Abia astept sa vad masina la un ministru care alearga pe autostrada cu 200 confiscata. ( dar pe cea personala nu pe cea de serviciu
)
p.s sa nu mai spun ca acum 2-3 ani daca cunostei pe cine trebuie orice amenda era anulata cu 50 lei in instanta, inmanai procesul verbal si aceasta suma si scapai de orice problema.
p.s sa nu mai spun ca acum 2-3 ani daca cunostei pe cine trebuie orice amenda era anulata cu 50 lei in instanta, inmanai procesul verbal si aceasta suma si scapai de orice problema.
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Am inteles Consantin. Ai perfecta dreptate. Am convingerea ca numai daca se intervine puternic coercitiv sunt sanse de imbunatatire a situatiei. Numai asa se invinge nesimtirea.
Foarte adevarata problema pietonilor. Prin 1999-2000 seful catedrei Circulatie imi arata rezultatele unei actiuni de sanctionare a pietonilor. Stiti cine a sarit in ajutorul lor? PRESA. TELEVIZIUNILE.
Stimabile vercingetorix, apetitul dumitale pentru incalcat legea (care dealtfel este o componenta a civilizatiei) nu ma mai mira. Propunerea nu are insa nimic neconstitutional. Confiscarea este o institutie admisa in Romania.
Nu inteleg cine il obliga pe individ sa incalce legea? De ce nu poate sa mearga in spatele carutei cativa Km daca reglementarea asa impune? Il ameninta cu pistolul la tampla duhul militianului ? Nicidecum. NESIMTIREA il indeamna sa depaseasca si nimic mai mult. Cand il intrebi de face asta, auzi raspunsuri tembele:
"- Intarzii la o afacere."
"- Ma grabesc ca pierde soacra avionul"
"- Nu suport sa merg cu viteza redusa, daca tot platesc taxe"
Ei, oameni buni astia baga oamenii nevinovati in mormant. Nu lipsa de autostrazi.
De ce mi-ar fi mila de ei?
Poate ar mai trebui usurata procedura de tragere la raspundere a administratorului de drum.
Foarte adevarata problema pietonilor. Prin 1999-2000 seful catedrei Circulatie imi arata rezultatele unei actiuni de sanctionare a pietonilor. Stiti cine a sarit in ajutorul lor? PRESA. TELEVIZIUNILE.
Stimabile vercingetorix, apetitul dumitale pentru incalcat legea (care dealtfel este o componenta a civilizatiei) nu ma mai mira. Propunerea nu are insa nimic neconstitutional. Confiscarea este o institutie admisa in Romania.
Nu inteleg cine il obliga pe individ sa incalce legea? De ce nu poate sa mearga in spatele carutei cativa Km daca reglementarea asa impune? Il ameninta cu pistolul la tampla duhul militianului ? Nicidecum. NESIMTIREA il indeamna sa depaseasca si nimic mai mult. Cand il intrebi de face asta, auzi raspunsuri tembele:
"- Intarzii la o afacere."
"- Ma grabesc ca pierde soacra avionul"
"- Nu suport sa merg cu viteza redusa, daca tot platesc taxe"
Ei, oameni buni astia baga oamenii nevinovati in mormant. Nu lipsa de autostrazi.
De ce mi-ar fi mila de ei?
Poate ar mai trebui usurata procedura de tragere la raspundere a administratorului de drum.
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Din cate-mi aduc aminte pentru depasirea unei carute nu conta linia continua.O caruta nu poate fi depasita pe pod.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- flo
- Membru legendar

- Posts: 2094
- Joined: 03 Jul 2009, 00:13
- Location: Bucuresti
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Nu, Constantin, incalcarea marcajului continuu este interzisa.
http://sites.google.com/site/legislatie ... depasirea/
Oricum, eu doream sa spun ca legea trebuie respectata indiferent de disconfortul creat.
Romanul nu pricepe ca legea pentru a ordona o problema cu siguranta va crea limitari unei parti.
http://sites.google.com/site/legislatie ... depasirea/
Oricum, eu doream sa spun ca legea trebuie respectata indiferent de disconfortul creat.
Romanul nu pricepe ca legea pentru a ordona o problema cu siguranta va crea limitari unei parti.
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Am luat la cunostinta.Mea culpa.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
apropos de nesimtire, chiar azi am vazut o faza ce mi-a amintit de discutie. eram la o coada, in dreptul unei treceri de pietoni. vine un oarecare...la vreo 140 de kile si 1.60 asa, cu un pejo 206. n-ai zice ca e ceva de capul lui...si nici nu era. infige masina direct in bordura, cu spatele in strada, chiar pe trecerea de pietoni. nu la 2 metri inainte sau dupa...ci chiar pe zebra. cand ma uit, peste strada, era deja oprit un taxi, fix in aceeasi pozitie. acum intreb eu: a cui e vina? din cate imi amintesc, avem lege care interzice stationarea pe trecerea de pietoni.
astea sunt situatiile cu care ne confruntam si de unde se produc accidente: pietoni care nu respecta culoarea semaforului, dobitoci care opresc cum vor ei, obligand pietonii sa traverseze aiurea, carutasi pe drumuri europene, lipsa semnalizarilor rutiere, a parcarilor, a gardurilor de protectie de pe autostrazi (alea 2 cate sunt) etc. pot sa dea astia lege si ca iti confisca masina daca iesi cu ea din curte...daca nu se aplica, ce rezolva asta?!
exemplu concret: acum vreun an, parca, s-au batut astia cu pumnii in piept ca au schimbat legea in ceea ce priveste asigurarile si ii obliga pe asiguratori sa despagubeasca in maxim 10 zile. inainte termenul era de 15 zile. s-a intamplat ceva, in sensul ca cetateanul pagubit este protejat? aiurea...s-au inventat tertipuri prin care se amana reparatia masinii si diverse alte proceduri prin care esti impiedicat sa depui cererea de despagubire (pentru ca nu ai toate datele problemei), astfel incat ajungi sa repari o masina tot la sfatu' asteapta. mi-a lovit unu' masina acum o luna jumatate. desi am fost la asigurari in prima zi lucratoare dupa eveniment, desi am fost la service in a 3-a zi, masina nici in ziua de azi nu a intrat in reparatie! si cum sa depun eu cererea de despagubire cand nu stiu cat e baguba, neexistand deviz de reparatie? si atunci ce fac eu cu alea 10 zile? cam ce o sa se intample si cu confiscarea...fix pix !
din pacate asta e tara in care traim...si nu lipsa legilor ne-a adus in situatia de fata, ci neaplicarea celor existente!
astea sunt situatiile cu care ne confruntam si de unde se produc accidente: pietoni care nu respecta culoarea semaforului, dobitoci care opresc cum vor ei, obligand pietonii sa traverseze aiurea, carutasi pe drumuri europene, lipsa semnalizarilor rutiere, a parcarilor, a gardurilor de protectie de pe autostrazi (alea 2 cate sunt) etc. pot sa dea astia lege si ca iti confisca masina daca iesi cu ea din curte...daca nu se aplica, ce rezolva asta?!
exemplu concret: acum vreun an, parca, s-au batut astia cu pumnii in piept ca au schimbat legea in ceea ce priveste asigurarile si ii obliga pe asiguratori sa despagubeasca in maxim 10 zile. inainte termenul era de 15 zile. s-a intamplat ceva, in sensul ca cetateanul pagubit este protejat? aiurea...s-au inventat tertipuri prin care se amana reparatia masinii si diverse alte proceduri prin care esti impiedicat sa depui cererea de despagubire (pentru ca nu ai toate datele problemei), astfel incat ajungi sa repari o masina tot la sfatu' asteapta. mi-a lovit unu' masina acum o luna jumatate. desi am fost la asigurari in prima zi lucratoare dupa eveniment, desi am fost la service in a 3-a zi, masina nici in ziua de azi nu a intrat in reparatie! si cum sa depun eu cererea de despagubire cand nu stiu cat e baguba, neexistand deviz de reparatie? si atunci ce fac eu cu alea 10 zile? cam ce o sa se intample si cu confiscarea...fix pix !
din pacate asta e tara in care traim...si nu lipsa legilor ne-a adus in situatia de fata, ci neaplicarea celor existente!
ARO CLUB ROMANIA
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Exista legi dar,probabil,nu se pot aplica;justitia fiind hartuita de o ginta de avocati fomisti sau carieristi sau cabinete cu dedesupturi politice.
Daca adevaratii avocati ar fi de buna credinta(PLEONASM) atunci si-ar modifica-majora onorariile ,nu ar mai practica preturi de dumping sa faca sa tremure nici politia si nici justitia care nu ar mai da inapoi de frica represaliilor (politice,administrative sau financiare)atunci cand un somer-student cu Audi care a trecut pe rosu,are permisul suspendat,nu avea centura,etc,scoate aifonu' si da telefon la un avocat cu onorarii de cateva zeci de lei.Avocatii cunosc legile goale de esenta ca pe propriul lor buzunar gol de gologani,ei cunosc faptul ca legile solitare nu au sanse de izbanda.
Legile se pot aplica mai bine prin complementaritate.O lege a fiscului aplicabila in paralel codului rutier i-ar linisti,garantat,pe multi zmei si pe multe ilene-cosanzene.
Exemplu din experienta proprie:
-pe vremuri cunosteam o persoana,francez get-beget, vanzator-negociator in meseria mea.Salariul sau de referinta plus toate sporurile plus orele suplimentare plus prime si alte alea nu aveau cum sa depaseasca 2500€ pe luna.Omul avea o masina banala,Renault Espace faza 3 considerata masina de familie dar in paralel participa la rallyuri in toata Europa , avea un Subaru Impeza de competitie.Avea si platforma.Avea si o casa mare si guvernanta la copii.Avea si o casa de vacanta dar avea si un camping car.Traia cu mult deasupra resurselor sale pana cand s-a parcat rau,au venit hingherii de masini si el s-a opus,a venit politia,el a chemat un avocat...samd.politia a cerut actele masinii si sa justifice faptul ca poate plati amenda si apoi au chemat fiscul fiindca masina era pe numele soacrei.Soacra cand a auzit de Fisc a zis:nu maica,e masina lui.M-a rugat sa o pun pe numele meu.Restul de prosti fiind bine parcati si nerecalcitranti am continuat petrecerea.Patronul individului a anuntat ca va face inventar a doua zi.Ne-am facut cu totii inventarul si ne lipseau bani din active.Politia franceza e superficiala dar are baze tari si sustinere.Chiar daca nu poate aplica legea tutulor,o aplica unde poate!Si mai da si la oase,cand poate...
Daca adevaratii avocati ar fi de buna credinta(PLEONASM) atunci si-ar modifica-majora onorariile ,nu ar mai practica preturi de dumping sa faca sa tremure nici politia si nici justitia care nu ar mai da inapoi de frica represaliilor (politice,administrative sau financiare)atunci cand un somer-student cu Audi care a trecut pe rosu,are permisul suspendat,nu avea centura,etc,scoate aifonu' si da telefon la un avocat cu onorarii de cateva zeci de lei.Avocatii cunosc legile goale de esenta ca pe propriul lor buzunar gol de gologani,ei cunosc faptul ca legile solitare nu au sanse de izbanda.
Legile se pot aplica mai bine prin complementaritate.O lege a fiscului aplicabila in paralel codului rutier i-ar linisti,garantat,pe multi zmei si pe multe ilene-cosanzene.
Exemplu din experienta proprie:
-pe vremuri cunosteam o persoana,francez get-beget, vanzator-negociator in meseria mea.Salariul sau de referinta plus toate sporurile plus orele suplimentare plus prime si alte alea nu aveau cum sa depaseasca 2500€ pe luna.Omul avea o masina banala,Renault Espace faza 3 considerata masina de familie dar in paralel participa la rallyuri in toata Europa , avea un Subaru Impeza de competitie.Avea si platforma.Avea si o casa mare si guvernanta la copii.Avea si o casa de vacanta dar avea si un camping car.Traia cu mult deasupra resurselor sale pana cand s-a parcat rau,au venit hingherii de masini si el s-a opus,a venit politia,el a chemat un avocat...samd.politia a cerut actele masinii si sa justifice faptul ca poate plati amenda si apoi au chemat fiscul fiindca masina era pe numele soacrei.Soacra cand a auzit de Fisc a zis:nu maica,e masina lui.M-a rugat sa o pun pe numele meu.Restul de prosti fiind bine parcati si nerecalcitranti am continuat petrecerea.Patronul individului a anuntat ca va face inventar a doua zi.Ne-am facut cu totii inventarul si ne lipseau bani din active.Politia franceza e superficiala dar are baze tari si sustinere.Chiar daca nu poate aplica legea tutulor,o aplica unde poate!Si mai da si la oase,cand poate...
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Cred ca ma repet, dar e important:nu ai nici o calitate sa faci afirmatii referitor la incalcarea vreunei legi de catre mine.Restul e calomnie.flo wrote: Stimabile vercingetorix, apetitul dumitale pentru incalcat legea (care dealtfel este o componenta a civilizatiei) nu ma mai mira. Propunerea nu are insa nimic neconstitutional. Confiscarea este o institutie admisa in Romania.
In ce priveste regimul confiscarilor, in Romania proprietatea este inviolabila si garantata de Constitutie.Orice act punitiv la regimul proprietatii poate fi comis doar pe baza de hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila investita cu formula executorie.
In nici in caz Garcea de pe sosea, stand la pinda dupa vreun tufis, este cel ce ar trebui sa devina instanta de judecata, adica sa dispuna confiscarea automobilului personal.
Stiu, e nasol, cum dracu' sa aiba cetateanul simplu drepturi in fata Organului ? Dar asta e in democratie, pentru cine tanjeste dupa bunul-plac de militian ii recomand Ucraina, Cuba, Coreea de Nord si alte paradisuri juridice de acest fel...
In rest, iti urez foarte multi kilometri in spatele carutelor din Romania avand linie continua.Respecta legea !
@Constantin : interesant tot ce ne povestesti din Franta, dar tarile noastre sunt despartite de vreo 200 de ani de democratie in favoarea Frantei si vreo 45 de ani de comunism in ''favoarea'' Romaniei.Cred ca situatiile nu sunt comparabile, deci nu putem trage o concluzie.
Daca nu Aro, atunci ce ?
- Constantin
- Membru legendar

- Posts: 4999
- Joined: 24 May 2009, 00:53
- Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)
Re: Propuneri pentru modificarea legislatiei rutiere
Ei,uite tot nu inteleg treaba cu caruta.Ai voie sa o depasesti pe pod ,unde teoretic ar fi linie continua dar nu ai voie sa o depasesti la drum intins din cauza liniei continue.vercingetorix wrote:In rest, iti urez foarte multi kilometri in spatele carutelor din Romania avand linie continua.Respecta legea !
@Constantin : interesant tot ce ne povestesti din Franta, dar tarile noastre sunt despartite de vreo 200 de ani de democratie in favoarea Frantei si vreo 45 de ani de comunism in ''favoarea'' Romaniei.Cred ca situatiile nu sunt comparabile, deci nu putem trage o concluzie.
Si eu am trait primii 18 ani in comunism,am avut permis obtinut in Romania dar nu vad cum comunismul m-ar fi transformat in reactionar virulent contestatar si de rea vointa cum ar fi multi participanti la trafic in Romania.Conduita in trafic tine si de bunul simt al fiecaruia.Nu cred ca politistii stau in tufe asa ca sa le iasa vorbe.Stiu ei mai bine ce fac.Bugetele s-au dus pe Loganuri scumpe si comisioane grase si nu este vina agentilor.
Sa nu crezi ca soferii au inteles prost codul rutier din cauza trecutului comunist sau socialist al tarii.Multi au obtinut permisul de conducere dupa anii 1990.Aaa,permisul de conducere este o diploma care considera ca soferii sant la egalitate in trafic indiferent de cat de scumpa este masina lor .Da,permisul de conducere este o DIPLOMA.
Nu neaparat legile dure pot civiliza un popor dar macar mai pot cizela si potoli anumite porniri nejustificate.Legi dure si aplicarea lor,de asta este nevoie in Romania.La toate nivelurile nu numai pe strada.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul
Coluche
