De prin Grecia.
Moderator: costy84
- dan
- Membru

- Posts: 158
- Joined: 02 Mar 2009, 19:13
- Location: Thessaloniki
De prin Grecia.
Buna seara,
Deschid acest subiect, prin care incerc sa atrag interesul colegilor in a calatori cu Aro in Grecia. Mai ales ca nu este asa de departe. Eu am facut traseul asta, cu diverse masini printre care si Aro 10 din `83 (masina de familie), Aro 244 cu motor bv si recent cu noul meu Aro cu motor Toyota.
Daca cineva are ceva de intrebat despre Grecia si cunosc am sa raspund cu placere.
De asemenea am sa scriu cate ceva care cred eu ca ar fi interesant pentru forumul nostru. Spre exemplu:
La inceputul acestui an "s-a dat liber" la masini pe motorina si in ultimele "bastioane" Atena si Thessaloniki. Pana acum cativa ani nu era voie nicaieri in Grecia sa ai masina de plimbare diesel. Incet, incet, au fost obligati de catre CE sa se conformeze. Unul dintre motivele pentru care Grecia este El Dorado-ul GPL - ului este si parcul de masini benzinare si de cilindree mare, deoarece de la inceputul anului 2011 printre "eliberarea meseriilor" pe care o cer cei din CE, este si cea de montator GPL.
Masini Aro 10, in ciuda faptului ca au fost importate mai multe de catre dealer-ii Renault, nu prea mai sunt. Chiar si Aro 10 al nostru a fost dat la casat dupa decesul tatalui meu. A fost o gresala de care nu vreau sa-mi amintesc. Aro 24, mai sunt pe ici pe colo, majoritatea jalnice, necirculabile si din pacate cu numere AM. Ce inseamna asta. Numerele de inmatriculare sunt putin diferite de cele normale iar acele doua litere de pe ele AM inseamna agrotico mihanima, adica masina agricola. A fost unul din tertipurile cu care s-au inmatriculat multe auto 4x4 ( in special Mitsubishi Pahero si Aro) care aveau o modificare in sensul ca la partea din spate a masinii era antrenat un ax cu caneluri care ar fi fost utilizat pentru oarece utilaj.
Eu caut sa cumpar una cu numere normale, pe care sa o recarosez , pentru ca pe cea care o am acum daca vreau sa o inscriu cu numere grecesti ma costa in jur de 12 - 15 000 EUR. Inca ceva, in Grecia este greu sa obtii informatii exacte. Nici la bijutier nu iti spune pretul pentru ceva ce vrei sa cumperi la gramaj sau alt criteriu normal.
Pasionati de Aro nu prea sunt. Am gasit unul care are, dar vorbeste despre ea ca despre o filipineza. In general lumea (cu o anumita varsta) mai cunoaste de Aro ca aveau in armata si se rupeau planetarele si crapa discul de ambreiaj. Pe forum-uri de 4x4 o numesc unii Ahristo Roumanico Ohima. Adica Nefolositoare Masina Romaneasca. Jumatatea de roman din mine le-ar zice ceva. Dar nu prea ma simt documentat - nici tehnic nici cu alte argumente. Si sunt si prea singur aici in domeniul asta.
Mai scriu mai tarziu.
Deschid acest subiect, prin care incerc sa atrag interesul colegilor in a calatori cu Aro in Grecia. Mai ales ca nu este asa de departe. Eu am facut traseul asta, cu diverse masini printre care si Aro 10 din `83 (masina de familie), Aro 244 cu motor bv si recent cu noul meu Aro cu motor Toyota.
Daca cineva are ceva de intrebat despre Grecia si cunosc am sa raspund cu placere.
De asemenea am sa scriu cate ceva care cred eu ca ar fi interesant pentru forumul nostru. Spre exemplu:
La inceputul acestui an "s-a dat liber" la masini pe motorina si in ultimele "bastioane" Atena si Thessaloniki. Pana acum cativa ani nu era voie nicaieri in Grecia sa ai masina de plimbare diesel. Incet, incet, au fost obligati de catre CE sa se conformeze. Unul dintre motivele pentru care Grecia este El Dorado-ul GPL - ului este si parcul de masini benzinare si de cilindree mare, deoarece de la inceputul anului 2011 printre "eliberarea meseriilor" pe care o cer cei din CE, este si cea de montator GPL.
Masini Aro 10, in ciuda faptului ca au fost importate mai multe de catre dealer-ii Renault, nu prea mai sunt. Chiar si Aro 10 al nostru a fost dat la casat dupa decesul tatalui meu. A fost o gresala de care nu vreau sa-mi amintesc. Aro 24, mai sunt pe ici pe colo, majoritatea jalnice, necirculabile si din pacate cu numere AM. Ce inseamna asta. Numerele de inmatriculare sunt putin diferite de cele normale iar acele doua litere de pe ele AM inseamna agrotico mihanima, adica masina agricola. A fost unul din tertipurile cu care s-au inmatriculat multe auto 4x4 ( in special Mitsubishi Pahero si Aro) care aveau o modificare in sensul ca la partea din spate a masinii era antrenat un ax cu caneluri care ar fi fost utilizat pentru oarece utilaj.
Eu caut sa cumpar una cu numere normale, pe care sa o recarosez , pentru ca pe cea care o am acum daca vreau sa o inscriu cu numere grecesti ma costa in jur de 12 - 15 000 EUR. Inca ceva, in Grecia este greu sa obtii informatii exacte. Nici la bijutier nu iti spune pretul pentru ceva ce vrei sa cumperi la gramaj sau alt criteriu normal.
Pasionati de Aro nu prea sunt. Am gasit unul care are, dar vorbeste despre ea ca despre o filipineza. In general lumea (cu o anumita varsta) mai cunoaste de Aro ca aveau in armata si se rupeau planetarele si crapa discul de ambreiaj. Pe forum-uri de 4x4 o numesc unii Ahristo Roumanico Ohima. Adica Nefolositoare Masina Romaneasca. Jumatatea de roman din mine le-ar zice ceva. Dar nu prea ma simt documentat - nici tehnic nici cu alte argumente. Si sunt si prea singur aici in domeniul asta.
Mai scriu mai tarziu.
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: De prin Grecia.
-imi pare bine ca scrii despre Grecia si esti cunoscator al tarii.Pe mine m-ar interesa acest model de camion Steyr fabricat de ELBO,ce stii despre el,eventual alte poze:
http://www.military-vehicle-photos.com/ ... ber615.asp
http://www.military-vehicle-photos.com/ ... ber615.asp
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Din Volos, poate personal acum 3 sau 4 ani
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Aghe Marina, asta vara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Acelasi Aro. Observati priza de putere. Am facut o poza pe dedsupt dar nu se vede cine stie ce.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
In Lamia, asta vara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
ultima
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- CRISX
- Membru de elita

- Posts: 568
- Joined: 19 Dec 2009, 13:33
- Location: BUCURESTI
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Te referi probabil la inmatriculari ? Ca eu m-am plimbat cu un diesel anul trecut prin Salonic, fara probleme.dan wrote:La inceputul acestui an "s-a dat liber" la masini pe motorina si in ultimele "bastioane" Atena si Thessaloniki. Pana acum cativa ani nu era voie nicaieri in Grecia sa ai masina de plimbare diesel.
Am remarcat ca masina utilitara cea mai folosita, un model de camioneta-papuc Nissan cu 2 locuri; nu am retinut ce model e .
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
D-le Dan, poate va documentati vizavi de singurele masini grele facute de Greci, cele pentru armata si Pompieri. Am inteles ca sunt sub licenta. Stayer!
Pompierii le au pe interventie!
Pompierii le au pe interventie!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: De prin Grecia.
De ce nu-i întrebi pe proprietarii de ARO daca nu au nevoie de piese, ca sa-si refaca masinile, sau sa le puna în circulatie?
- autom
- Membru Devotat

- Posts: 444
- Joined: 25 Jan 2007, 08:22
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Pe mine ma intrebati?
- dan
- Membru

- Posts: 158
- Joined: 02 Mar 2009, 19:13
- Location: Thessaloniki
Re: De prin Grecia.
Deci,
Austriecii de la Steyr au pus bazele unei companii Steyr Ellas in Thessaloniki impreuna cu statul elen prin 1972 pentru constructia de camioane si masini agricole sub licenta. In 1986, s-au retras, statul elen a schimbat denumirea in EΛΒΟ Α.Ε. (elliniki biomihania ohimaton a.e.) industria greaca auto s.a., pana prin 2000 cand un investitor grec - grupul Mitilineos , a cumparat vreo patruzecisiceva de procente incercand sa schimbe mentalitatea angajatilor la stat si in acelasi timp sa-si mareasca averea prin orice mijloace. Din diverse cauze (lupte sindicale, scandaluri politico - economice) in 2010 a cedat inapoi statului managementul companiei, iar acum se asteapta noi cumparatori, probabil germani. De a lungul timpului aici s-au produs camioane, autobuze, autovehicule militate, mercedes g, hummer, cu subansamble din afara, beneficiarul preponderent fiind statul elen. Despre camionul din foto nu stiu prea multe. Dar daca-mi spui ce, ma pot interesa. ( date tehnice ? daca se gaseste de cumparat ? ) Cel mai comun pe care-l vezi pe strada este acesta:
Aici exista niste companii tot de stat, ΟΔΔΥ - organismos diahirisis dimosiou ilikou ( organism de gestionare a bunurilor de stat, care se ocupa si de licitatii. Au parcuri de masini - multe de armata - pe care statul le scoate la licitatie. Oricine se poate inscrie sa liciteze ceva, dar trebuie sa studiezi putin regulile si mai ai adversari firme specializate in astfel de tranzactii.
Draga Autom , despre masinile de pompieri intr-adevar modelele Steyr sunt cele mai des intalnite, dar nu stiu despre ce sa ma documentez. Multumesc pentru fotografii, una dintre ele este doar cu numere de inmatriculare normale, MIB - 9140, am sa incerc sa comunic cu proprietarul. Poate o vinde. Celelalte sunt AM, agrotico mihanima, nu pot inmatricula eu un a din asta pentru ca nu am terenuri agricole si nu sunt declarat la fisc ca agricultor. Am preluat o idee faina insa. Mai de ajutor imi pot fi informatii de la colegii de forum care au mai vazut aro prin Grecia, eu am cautat mai mult in imprejurimile Thessaloniki, iar la anunturi nu prea am avut succes.
Pentru Crisx: Da, la inmatriculari ma refer ca nu aveai voie, dar si cetatenii greci din provincie posesori de auto personale diesel, cand veneau la Thessaloniki, lasau masina intr-un parking sau la intrarea in oras si circulau cu altceva. Masinile de la tara erau (si poate chiar mai sunt) mandria taranului elen. Nissan king cab (ce vremuri prin 90) mitsubishi, toyota camionete cu denumirea generica de - agrotiko (taranesc) echivalentul termenului papuc al nostru. A nu se confunda cu denumirea oficiala de pe numerele de inmatriculare AM. Taranii aici in Grecia (ca si multe alte categorii sociale de altfel) au beneficiat de foarte multe avantaje, printre care si achizitionarea de astfel de auto cu facilitati in vremuri cand Grecia incasa bani grei din taxele vamale auto. Asta a avut drept urmare un lucru fain, au disparut carutele. Despre taxele vamale sa va explic. In 90 eu mi-am cumparat un Nissan sunny 1400 nou, cu pretul de aprox 1 500 000 drachme. Pretul normal era in jur de 3 000 000 drachme, eu beneficiind de scutire de taxe vamale ca grec repatriat. Am avut restrictii sa nu o vand 5 ani de zile (am vandut-o dupa cei 5 ani cu 2 000 000 drachme), sa nu o poata conduce altcineva decat membrii familiei. Statul elen nu se conforma directivelor CE in legatura cu taxele vamale auto, platea amenda pentru asta anual (oricum scotea mult mai mult din taxe), dupa care incet incet a fost obligata sa le micsoreze. Si astazi exista un procent care se aplica ca taxa vamala auto in functie de mai multe criterii.
Am sa va mai spun cate ceva din ciudateniile legislatiei din Grecia.
Una din impunerile CE pentru Grecia este eliberarea meseriilor, si anularea clauzelor speciale din contractul colectiv de munca al angajatilor de la stat si din ΔΕΚΟ -dimosies epihirisis kai organismi - companii si organisme de stat. De genul OTE -telefonia, ΟΣΕ - cfr-ul lor, ΔΕΗ - ire-ul lor, ΕΛΤΑ - posta , si foarte multe altele (si de genul ELBO) precum si sute de alte organisme afiliate.
Exemplu: daca sunt angajat sofer pe autobuz al statului sau organism afiliat sau firma cu capital majoritar de stat, organismul sau compania este obligata prin contractul de munca incheiat cu mine (contracte care au fost obligati acum prin constrangerea banilor sa le publice) sa-i angajeze pe copii mei daca acestia depun cerere, sa beneficieze de calatorii gratuite toti membrii familiei, sa mearga in vacante si tabere in locatiile noastre (destule slava domnului). Sa nu mai vorbim de salariu, tratamente medicale, spitale, pensie si altele.
Un alt drept pe care nu-l au (inca) toti grecii este unul banal poate. Sa obtina o autorizatie de taxi. De ce ? Pentru ca este o meserie inchisa. Ca si altele foarte multe care urmeaza sa se anuleze, cum ar fi autorizatie de transport marfa, arhitect, avocat. Deci, aproape pentru toate meseriile, exista asociatii nationale, care au semnat cu statul, protocoale care mai de care mai particulare. Una din clauzele specificate spre exemplu in protocolul cu taxigii, este aceea de a nu se putea elibera o noua autorizatie de taxi de catre organismele abilitate ale statului fara acordul asociatiei. Astfel trebuie sa fii membru, sa indeplinesti anumite criterii (sa ai mai mult de 4 copii, sau sa ai in familie pe cineva care are), nu insa daca stii ceva limbi straine sau vreun test de politete. Daca totusi vrei o autorizatie atunci poti cumpara de la cineva care o vinde. Pretul este acum undeva intre 50 000 si 100 000 EUR. Vi se pare normal ? In afara acestor asociatii nationale, exista si o multime de alte Tamia, adica conturi unde de aduna banii de contributii sociale. Exista Tamio ΟΓΑ al taranilor, Tamio TEBE - al celor care au firme, magazine, TAE - taxigii, transportatori, Tamio Emporon - comerciantii, TSAE inginerii, IKA - muncitorii, angajati la altii (plebea) si multi altii. Adica eu sun avocat, eu platesc la Tamio al meu, voi avea o pensie pe masura, merg la doctori care sunt pentru Tamio al meu, merg la clinica particulara nu la spital. Dupa cum intelegeti, asigurarea la Tamio IKA, (pentru ceilalti) are cele mai slabe servicii si colac peste pupaza in contractele de administrare a acestor fonduri, de la o guvernare la alta, au avut clauze sa faca si investitii la diverse "jokerii'' internationale unde s-au pierdut o mare parte din bani. Bineinteles ca anumite persoane au castigat totusi, bani in Tamio nemaifiind, tot de la EU a venit rezolvarea: contopirea Tamio-urilor. Un singur Tamio de colectare a contributiilor sociale. Cum vi se pare ? Ceea ce vedeti la tv e departe de realitate.
Mai scriu mai tarziu.
Draga Werner, voi incerca. E mult de discutat pe tema asta insa. In primul rand sunt foarte putini, in al doilea sunt din paturile nevoiase sau putin mai procopite care si-au luat agrotico nou Navara pe care l-a facut limuzina lui, si al treilea si cel mai important: mentalitatea. Ei considera din start ca daca este ceva romanesc este si prost (uneori pe buna dreptate) si prin urmare trebuie sa fie aproape degeaba. Imi vine in minte una din vizitele pe care le-am facut recent la un proprietar de Aro: Am fost cu Aro-ul meu, era dupa un colt nu-l vazuse, imi prezinta intai agrotico-ul lui, imi face zeci de comparatii intre ea si saraca aro pe care o tinea aruncata si batjocorita la un colt cu gunoiul. L-am ascultat docil si i-am zis una calda si una rece, ca daca ar fi tinut si Navara asa vreo 5 ani era la fel si apoi l-am apreciat ca are 4x4 inca de atatea ani. Atunci sa vezi ce lauda aro-ul, ca el a mers si a facut si era el mai tare. Il tinea ca sa arate ca a avut asa ceva si acum cine este. Dupa aceea a vazut-o pe a mea si a ramas putin contrariat, spunand ca asta este model mai nou, ca el stie si ca astea noi sunt mai proaste. M-a intrebat, fara sa asculte ca eu am reparat-o, modificat-o, cat il costa s-o faca si el asa. Nu i-am raspuns direct, ca depinde de ce vrea, la insistente i-am spus ca in jur de 4000 Eur. A sarit ca ars, mi a strigat ca piesele trebuie sa fie degeaba si mi-a intors spatele.
Voi incerca insa si ma voi gandi la diverse metode de abordare.
Austriecii de la Steyr au pus bazele unei companii Steyr Ellas in Thessaloniki impreuna cu statul elen prin 1972 pentru constructia de camioane si masini agricole sub licenta. In 1986, s-au retras, statul elen a schimbat denumirea in EΛΒΟ Α.Ε. (elliniki biomihania ohimaton a.e.) industria greaca auto s.a., pana prin 2000 cand un investitor grec - grupul Mitilineos , a cumparat vreo patruzecisiceva de procente incercand sa schimbe mentalitatea angajatilor la stat si in acelasi timp sa-si mareasca averea prin orice mijloace. Din diverse cauze (lupte sindicale, scandaluri politico - economice) in 2010 a cedat inapoi statului managementul companiei, iar acum se asteapta noi cumparatori, probabil germani. De a lungul timpului aici s-au produs camioane, autobuze, autovehicule militate, mercedes g, hummer, cu subansamble din afara, beneficiarul preponderent fiind statul elen. Despre camionul din foto nu stiu prea multe. Dar daca-mi spui ce, ma pot interesa. ( date tehnice ? daca se gaseste de cumparat ? ) Cel mai comun pe care-l vezi pe strada este acesta:
Aici exista niste companii tot de stat, ΟΔΔΥ - organismos diahirisis dimosiou ilikou ( organism de gestionare a bunurilor de stat, care se ocupa si de licitatii. Au parcuri de masini - multe de armata - pe care statul le scoate la licitatie. Oricine se poate inscrie sa liciteze ceva, dar trebuie sa studiezi putin regulile si mai ai adversari firme specializate in astfel de tranzactii.
Draga Autom , despre masinile de pompieri intr-adevar modelele Steyr sunt cele mai des intalnite, dar nu stiu despre ce sa ma documentez. Multumesc pentru fotografii, una dintre ele este doar cu numere de inmatriculare normale, MIB - 9140, am sa incerc sa comunic cu proprietarul. Poate o vinde. Celelalte sunt AM, agrotico mihanima, nu pot inmatricula eu un a din asta pentru ca nu am terenuri agricole si nu sunt declarat la fisc ca agricultor. Am preluat o idee faina insa. Mai de ajutor imi pot fi informatii de la colegii de forum care au mai vazut aro prin Grecia, eu am cautat mai mult in imprejurimile Thessaloniki, iar la anunturi nu prea am avut succes.
Pentru Crisx: Da, la inmatriculari ma refer ca nu aveai voie, dar si cetatenii greci din provincie posesori de auto personale diesel, cand veneau la Thessaloniki, lasau masina intr-un parking sau la intrarea in oras si circulau cu altceva. Masinile de la tara erau (si poate chiar mai sunt) mandria taranului elen. Nissan king cab (ce vremuri prin 90) mitsubishi, toyota camionete cu denumirea generica de - agrotiko (taranesc) echivalentul termenului papuc al nostru. A nu se confunda cu denumirea oficiala de pe numerele de inmatriculare AM. Taranii aici in Grecia (ca si multe alte categorii sociale de altfel) au beneficiat de foarte multe avantaje, printre care si achizitionarea de astfel de auto cu facilitati in vremuri cand Grecia incasa bani grei din taxele vamale auto. Asta a avut drept urmare un lucru fain, au disparut carutele. Despre taxele vamale sa va explic. In 90 eu mi-am cumparat un Nissan sunny 1400 nou, cu pretul de aprox 1 500 000 drachme. Pretul normal era in jur de 3 000 000 drachme, eu beneficiind de scutire de taxe vamale ca grec repatriat. Am avut restrictii sa nu o vand 5 ani de zile (am vandut-o dupa cei 5 ani cu 2 000 000 drachme), sa nu o poata conduce altcineva decat membrii familiei. Statul elen nu se conforma directivelor CE in legatura cu taxele vamale auto, platea amenda pentru asta anual (oricum scotea mult mai mult din taxe), dupa care incet incet a fost obligata sa le micsoreze. Si astazi exista un procent care se aplica ca taxa vamala auto in functie de mai multe criterii.
Am sa va mai spun cate ceva din ciudateniile legislatiei din Grecia.
Una din impunerile CE pentru Grecia este eliberarea meseriilor, si anularea clauzelor speciale din contractul colectiv de munca al angajatilor de la stat si din ΔΕΚΟ -dimosies epihirisis kai organismi - companii si organisme de stat. De genul OTE -telefonia, ΟΣΕ - cfr-ul lor, ΔΕΗ - ire-ul lor, ΕΛΤΑ - posta , si foarte multe altele (si de genul ELBO) precum si sute de alte organisme afiliate.
Exemplu: daca sunt angajat sofer pe autobuz al statului sau organism afiliat sau firma cu capital majoritar de stat, organismul sau compania este obligata prin contractul de munca incheiat cu mine (contracte care au fost obligati acum prin constrangerea banilor sa le publice) sa-i angajeze pe copii mei daca acestia depun cerere, sa beneficieze de calatorii gratuite toti membrii familiei, sa mearga in vacante si tabere in locatiile noastre (destule slava domnului). Sa nu mai vorbim de salariu, tratamente medicale, spitale, pensie si altele.
Un alt drept pe care nu-l au (inca) toti grecii este unul banal poate. Sa obtina o autorizatie de taxi. De ce ? Pentru ca este o meserie inchisa. Ca si altele foarte multe care urmeaza sa se anuleze, cum ar fi autorizatie de transport marfa, arhitect, avocat. Deci, aproape pentru toate meseriile, exista asociatii nationale, care au semnat cu statul, protocoale care mai de care mai particulare. Una din clauzele specificate spre exemplu in protocolul cu taxigii, este aceea de a nu se putea elibera o noua autorizatie de taxi de catre organismele abilitate ale statului fara acordul asociatiei. Astfel trebuie sa fii membru, sa indeplinesti anumite criterii (sa ai mai mult de 4 copii, sau sa ai in familie pe cineva care are), nu insa daca stii ceva limbi straine sau vreun test de politete. Daca totusi vrei o autorizatie atunci poti cumpara de la cineva care o vinde. Pretul este acum undeva intre 50 000 si 100 000 EUR. Vi se pare normal ? In afara acestor asociatii nationale, exista si o multime de alte Tamia, adica conturi unde de aduna banii de contributii sociale. Exista Tamio ΟΓΑ al taranilor, Tamio TEBE - al celor care au firme, magazine, TAE - taxigii, transportatori, Tamio Emporon - comerciantii, TSAE inginerii, IKA - muncitorii, angajati la altii (plebea) si multi altii. Adica eu sun avocat, eu platesc la Tamio al meu, voi avea o pensie pe masura, merg la doctori care sunt pentru Tamio al meu, merg la clinica particulara nu la spital. Dupa cum intelegeti, asigurarea la Tamio IKA, (pentru ceilalti) are cele mai slabe servicii si colac peste pupaza in contractele de administrare a acestor fonduri, de la o guvernare la alta, au avut clauze sa faca si investitii la diverse "jokerii'' internationale unde s-au pierdut o mare parte din bani. Bineinteles ca anumite persoane au castigat totusi, bani in Tamio nemaifiind, tot de la EU a venit rezolvarea: contopirea Tamio-urilor. Un singur Tamio de colectare a contributiilor sociale. Cum vi se pare ? Ceea ce vedeti la tv e departe de realitate.
Mai scriu mai tarziu.
Draga Werner, voi incerca. E mult de discutat pe tema asta insa. In primul rand sunt foarte putini, in al doilea sunt din paturile nevoiase sau putin mai procopite care si-au luat agrotico nou Navara pe care l-a facut limuzina lui, si al treilea si cel mai important: mentalitatea. Ei considera din start ca daca este ceva romanesc este si prost (uneori pe buna dreptate) si prin urmare trebuie sa fie aproape degeaba. Imi vine in minte una din vizitele pe care le-am facut recent la un proprietar de Aro: Am fost cu Aro-ul meu, era dupa un colt nu-l vazuse, imi prezinta intai agrotico-ul lui, imi face zeci de comparatii intre ea si saraca aro pe care o tinea aruncata si batjocorita la un colt cu gunoiul. L-am ascultat docil si i-am zis una calda si una rece, ca daca ar fi tinut si Navara asa vreo 5 ani era la fel si apoi l-am apreciat ca are 4x4 inca de atatea ani. Atunci sa vezi ce lauda aro-ul, ca el a mers si a facut si era el mai tare. Il tinea ca sa arate ca a avut asa ceva si acum cine este. Dupa aceea a vazut-o pe a mea si a ramas putin contrariat, spunand ca asta este model mai nou, ca el stie si ca astea noi sunt mai proaste. M-a intrebat, fara sa asculte ca eu am reparat-o, modificat-o, cat il costa s-o faca si el asa. Nu i-am raspuns direct, ca depinde de ce vrea, la insistente i-am spus ca in jur de 4000 Eur. A sarit ca ars, mi a strigat ca piesele trebuie sa fie degeaba si mi-a intors spatele.
Voi incerca insa si ma voi gandi la diverse metode de abordare.
Suntem ceea ce vrem sa fim.
-
dragospetres
- Membru legendar

- Posts: 1499
- Joined: 10 Jan 2008, 21:01
- Location: suceava
Re: De prin Grecia.
-mi-as dori sa te referi la industria greaca de autovehicule,mai ales masinile 4x4,dar nu licente de tip Citroen Pony,Namco etc..Camionul militar indicat de mine este un prototip,asa a ramas de fapt, facut de ELBO,nu de Steyr-Austria,deci niste poze ar fi binevenite.
- ydaniel
- Membru legendar

- Posts: 4706
- Joined: 13 Jun 2007, 11:46
- Location: bucuresti
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Foarte frumoase si interesante toate postarile tale!le-am citit atent pe toate si te-as ruga sa mai scrii aici sa mai descoperim incet-incet parerile/faptele/aventurile altora din afara tarii.
- Werner
- Aro Club Romania

- Posts: 5225
- Joined: 11 Dec 2006, 19:41
- Location: Enzberg D
- Contact:
Re: De prin Grecia.
Nuuu! Pe Dan, el locuieste în Grecia!autom wrote:Pe mine ma intrebati?
