Restaurare Aro 10.4

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Cred ca ceea ce incerc eu sa fac se poate inscrie la restaurare .
Acum sase ani cand ''m-am procopsit'' cu masina i-am facut o reparatie capitala dar fara sa sudez nimic , chiar daca a avut cate o gaura am astupat-o ''la rece'' .
Dupa sase ani si cateva mii bune de km prin tara aveam doua optiuni : sa o dau la casare sau sa o repar ( am ales-o pe ultima ::) )

Dupa doua zile de demontat arata asa :
Image

Image

User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Apoi am inceput sa tai si sa carpesc ;D :

Image

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Daca la sasiu a fost mai simplu :

Image

... la parbriz este ceva mai complicat :

Image

Image
User avatar
rica
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 640
Joined: 19 Oct 2012, 12:51
Location: bucuresti

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by rica »

Spor la treaba.
Promite sa iasa treaba buna din primele poze.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

User avatar
aro_geo
Membru
Membru
Posts: 190
Joined: 09 Nov 2008, 21:37
Location: Bucuresti

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by aro_geo »

De ce nu ai reparat tablaraia mai devreme cand erau gaurile mai mici ;D ? Se stie ca rugina (bat-o vina) o data ce a aparut se tot extinde si se hraneste, daca nu e tratata, pana nu mai are ce sa manance find ca nu mai e material. Mai stiu eu pe unul care a vazut ca infloreste rugina in coltul cabinei pe plafon si a zis sa treaca iarna ca o repara la primavara, si evident a fost tarziu pt facuse deja gaura. Rama aia parbriz mai bine o schimbi pentru ca e prea canceroasa.

PS: cand dai rama parbriz jos fa te rog o poza din interior la coltul din dreapta al plafonului cabinei. Trebuie sa repar si eu pe acolo :D.
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Nu am cum schimba rama , daca te uiti atent la imagine observi ca taiasem deja o portiune din cupola , cca 5 cm si aceasta fiind slabita .
Am taiat pe portiuni ca sa nu modific geometria si am sudat rama si in partea de sus si in partea de jos inlaturand garniturile de cauciuc . De fapt acest mod de ansamblare a fost dupa mine o eroare de fabricatie la modelul acesta de Aro , fiindca apa tot avea sa intre pe la imbinari si implicit sa produca rugina , in plus oricat de bine ar fi fost stranse suruburile tot exista un joc sesizabil al bordului cand se inchidea sau deschidea portiera .
Nu mai vorbesc despre stalpii laterali ( unde se inchid usile ), care flambau la propriu daca tranteai portiera mai tare , din acelasi motiv , ca erau din doua bucati .
Am sudat dupa cum spuneam rama parbrizului dar si stalpii la locul de imbinare , deja are alta rezistenta .
Am sa revin cu ceva poze peste cateva zile , oricum mai am mult de lucru ::) ...
User avatar
offroad m461
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 583
Joined: 02 Dec 2008, 17:49
Location: Domnesti Arges

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by offroad m461 »

Foarte buna alegerea si bine ca nu a mai ajuns inca unul la fier vechi, se pare ca merge treaba si nu te lasa pagubas, satisfactia o sa fie pe masura :>

Meserie lucrarea, spor la lucru si sa.l vedem cum rama in teren %%- good luck
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by icXu »

Bravo!
Sa te inarmezi cu multa rabdare.
Spor la treaba!
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by florian »

Spor la treaba. Cu muuuulta pasiune si cu rabdare , vei avea o caroserie ok. Satisfactia nu are unitate de masura.
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Am terminat in sfarsit de sudat la caroserie : am consumat doua coli de tabla ( 1 / 2 m , 1,5 mm )si aproximativ 12 kg sarma pentru sudura de 0,6 mm .

Mult am muncit la rama parbrizului :

Image

Image

Image

...da' intr-un final am reusit sa o scot la capat : daca initial caroseria era formata din trei parti , acum este un monovolum ( am sudat si stalpii de la mijloc si din spate la locul de imbinare prin suruburi ) .

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Stalpii i-am sudat pe ambele parti : interior - exterior ...

Image

Image

Acea ''elasticitate'' care exista inainte la inchiderea usilor , oricat de bine ar fost stranse suruburile de la imbinare , acum a disparut .
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Aripile spate le-am refacut dupa un proiect propriu :
- asa arata inainte :

Image

- asa arata acum :

Image

N-am sa mai folosesc aparatorile din plastic ci am sa fac altele din tabla . In acest scop am prins dupa cum se vede in imagine , o banda de tabla de 2 cm latime pe interiorul aripei pe care am sa prind aparatoarea cu autofiletante .

Image

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

O privire de ansamblu a spatelui :

Image
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by baciudibaciu »

Constat ca si la tine - ca de altfel la toti zecari, este NESIMTIT de multa rugina !
O bila colorata -inca una ,pe langa multele.pentru raposata uzina ARO .De fapt daca stau sa ma gandesc nu uzinei,nici muncitorilor,ci celor ce se ocupau de tehnologizare si aprovizionarea cu materiale''de calitate"
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Ai dreptate ; materialele de calitate mediocra dar si erori de proiectare care n-au fost remediate desi cred ca erau cunoscute ...

Ieri am montat puntea spate pe sasiu ( grupul l-am demontat inainte si am reglat atat jocul la sateliti prin montarea unor saibe mai groase cat si la pinionul de atac ), iar astazi puntea fatza ... aici m-am confruntat cu o problema : nu demontasem initial planetarele si abia acum am observat ca sunt dusi ambii rulmenti din spate si semeringurile .
Pana la rezolvarea problemei am sa circul fara tractiune fatza ( trebuie sa schimb si burdufurile la planetare ) , va rog totusi sa-mi dati un sfat : ce cota sunt rulmentii aceia si daca pot sa-i inlocuiesc la o adica cu bucse din bronz ?

Zilele urmatoare am sa mai pun poze ...

Post Reply