O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

User avatar
alex4wd2001
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 328
Joined: 08 Feb 2010, 11:21

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by alex4wd2001 »

Si eu cred ca, mai degraba, era vorba de combinatia cu Lada. Masina aceea din poza ucraineana e un ZAZ Tavria lungit si pus la 4 usi. Seamana de departe cu Dacia din seria R523, dar nu e... Din cauza asimilarii fostului URSS cu toate tarile CSI la gramada, multa lume inca nu e atenta, de fapt, cand e vorba de Ucraina si cand de Rusia (ziaristii inclusiv).
Treaba cea mai grea e ganditu'

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

da intrebarea cu ZAZ este f buna dar informatia asta am preluat-o si eu din AUTO CATALOG 2004 (editat de AUTO MOTOR SI SPORT) cea scanata si aceeasi informatie apare si in AUTO CATALOG 2005 (textul nu este copy-paste ca sa presupun ca este o greseala copiata si al doilea an)
Interviul in care se intreaba de asamblarea SOLENZA in romania si ucraina este scanat din AUTO SHOW.
intradevar este o ciudatenie mai ales ca RENAULT detinea in RUSIA din 1998 uzina Avtoframos un join venture cu primaria din MOSCOVA unde se construia RENAULT CLIO SYMBOL pentru piata rusa.
in legatura cu LADA, RENAULT a cumparat 25% din actiuni abia in 2007, si pana acum LADA a prezentat doar un prototip pe platforma loganului si LADA R 90 (DACIA LOGAN MCV rebrenduit) ce se pare ca va intra in productia de serie (in rusia la Avtoframos RENAULT fabrica doar RENAUL LOGAN BERLINA)


P.S domnu` GEORGE va rog sa nu o luati ca un afront la adresa dumneavoastra, eu doar incercam sa-mi argumentez afirmatiile pe care dumneavoastra le-ati contestat si ironizat (citez incheierea dumneavoastra " mai vrei? ;D " )
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

cum spuneam si mai sus aceeasi informatie si in AUTO CATALOG AUTO MOTOR SI SPORT NR 6 aparut in toamna lui 2005, nu cred ca cei de la AUTO MOTOR SI SPORT sa fie atat de amatori incat sa repete aceeasi greseala.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
paul
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4189
Joined: 31 May 2010, 20:43
Location: OTOPENI

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by paul »

Constantin wrote:Si toata lumea castiga:si romanii si sindicatele franceze si patronii si cumparatorii.In mod legal dar inegal,desigur.Cei mai multi bani raman totusi in Romania.Corect?
Totusi,n-as "baga mana in foc"ca Renault, din vanzarea produselor Dacia,in special a celor produse in Romania,majoritatea banilor astfel obtinuti ii investeste in.......uzinele Dacia. ???
UBI BENE IBI PATRIA

User avatar
Constantin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4999
Joined: 24 May 2009, 00:53
Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by Constantin »

paul wrote:
Constantin wrote:Si toata lumea castiga:si romanii si sindicatele franceze si patronii si cumparatorii.In mod legal dar inegal,desigur.Cei mai multi bani raman totusi in Romania.Corect?
Totusi,n-as "baga mana in foc"ca Renault, din vanzarea produselor Dacia,in special a celor produse in Romania,majoritatea banilor astfel obtinuti ii investeste in.......uzinele Dacia. ???
Da,dar uzinele produc,roata merge si se mai dau si salarii.Treaba cu dividendele este alta mancare de peste.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul

Coluche
User avatar
alex4wd2001
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 328
Joined: 08 Feb 2010, 11:21

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by alex4wd2001 »

Pe vremea aceea, cand au aparut cataloagele, inca mai lucram la "auto motor si sport". Pot sa spun ca, desi aveam net mai putina experienta in presa auto decat colegii din Germania, gaseam destule "dude" prin materialul original (in special la marcile non-europene). Din cauza presiunii termenelor de predare, niciodata nu le-am putut verifica si remedia pe toate... 8) Nu bag mana in foc ca tot ce zice acolo de Ucraina/Rusia, chiar asa a fost! Asta ca pont intre prieteni...
Treaba cea mai grea e ganditu'
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

nu pot sa contest ca in presa auto se mai strecoara greseli sau sunt bagate intentionat pentru vanzari exclusivitatile alea care nu se confirma niciodata.
mai jos inca un articol care vorbeste despre SOLENZA asamblata in UCRAINA
http://masini.ro/stiri/dacia-solenza-s- ... ca-386.htm
cei de la AUTO SHOW au publicat si in varianta online acel interviu cu Christian Esteve, Director general al Automobile Dacia si cred ca daca ar fi fost un raspuns sugerat de reporter cei de la DACIA ar fi luat atitudine pentru a infirma informatia.
http://www.autoshow.ro/article--x-Autos ... --622.html
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6972
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by George »

mai costy, treaba asta cu presa e destul de incalcita. am avut si noi, ARO CLUB ROMANIA, in relatia cu presa, niste aparitii in care s-au mai strecurat afirmatii nu tocmai conforme cu realitatea, insa ajungi sa iei atitudine atunci cand informatia este dezavantajoasa, este defaimatoare si aduce grave prejudicii de imagine. altfel de ce te-ai chinui sa te certi cu presa, cand oricum ai nevoie de ea? cu ce ar fi dezavantajata dacia de informatia cu pricina, daca n-ar fi adevarata? cu nimic, crede-ma...ba din contra !
asa ca eu zic sa incepi sa citesti si printre randuri. ma bucur ca esti informat, insa e bine sa mai si selectezi informatiile la care ajungi. ceea ce am afirmat eu nu sunt informatii din presa. nu e obligatoriu sa ma crezi, evident. doar ca nu-mi sta in fire sa arunc petarde. asta daca te-ar interesa sa ma cunosti dincolo de tastatura.
pana una, alta...pa. ;D
ARO CLUB ROMANIA
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

domnu` GEORGE de fiecare data cel care are informatia de la fata locului are informatia reala si corecta ne denaturata de intermediar (presa) care pentru a vinde mai adauga o "picanterie" , "exclusivitate" sau cel care a scris articolul a inerpretat in stil propriu un anumit lucru (eveniment).
nu cred ca va sta in fire sa aruncati petarde pt ca o astfel de persoana nu ar fi luata in serios de ceilalti dar din cate am vazut pe forum participati la f multe discutii si sunteti luat in serios de ceilalti ;D
despre DACIA-RENAULT chiar daca mi-as fi dorit ca DACIA sa fie un brand de sine statator ca si skoda nu sa fie tinuta de mana de taticu (RENAULT) trebuie sa recunosc ca cel mai important este ca MIOVENIUL produce la capacitae maxima sub ambele branduri oamenii au o paine de mancat (chiar si amara cum zicea un muncitor dacia pe youtube)si aduce multi bani in tara.(pacat ca ARO nu a avut aceeasi sansa chiar daca datele problemei erau diferite, sa fi produs sub x branduri da macar sa fi produs mai departe. :'( )
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

adielec wrote:Nu mai scrie nici pe astea de ceva timp.
Nici macar emblema cu motorul nu mai e pe portbagaj.
ati avut dreptate. by RENAULT a disparut de pe toate variantele :) .
User avatar
adielec
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 452
Joined: 25 Aug 2008, 16:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by adielec »

Pai nu mai e nevoie, toata lumea stie ca Dacia e de mana cu Renault.

Referitor la Skoda, eu nu prea vad band-ul de sine statator, eu vad aceeasi situatie Dacia-Renault.
Daca Dacia a mers cu emblema by Renault, Skoda a mers cu inscriptia VW si OOOO pe fiecare surub si saiba :).

Sa fim seriosi Dacia si Skoda s-au vandut pentru ca au avut in spate Renault respectiv Volkswagen.

Asa ca "opinia interesanta" cam paleste...
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: O OPINIE FOARTE INTERESANTA DESPRE DACIA-RENAULT

Post by costy84 »

Si totusi daca Ilie Serbanescu a avut dreptate?

"Şi nu Dacia creşte, ci platforma M0 a Renault creşte. M0 este în Europa, Africa şi ţările BRIC. Dacia nu are modele specifice, modelele sale sunt modele Renault", a spus Carlos Ghosn.

http://www.zf.ro/zf-24/carlos-ghosn-sef ... e-11310771

Post Reply