TV cu motor de ROMAN ?

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
socratee
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 313
Joined: 19 Apr 2012, 13:36
Location: Cluj-Napoca
Contact:

TV cu motor de ROMAN ?

Post by socratee »

De ceva vreme vorbind cu colegul georgedext (despre un TV camioneta) am primit un numar de telefon de la un om care avea un TV cu cabina dubla dar cu motor de ROMAN, "Frumoasa Americana". Zicea omu` ca e de 3900 cmc Turbo Euro 2 .

Voi stiti despre asta ceva ?
O fi fost din fabrica ?
Se mai gasesc asemenea motoare ?
S-ar putea omologa ?

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by vercingetorix »

Cred ca este vorba de motorul D127.02 de 3800 cmc, cu pistoane si camasi de Saviem bagate in blocul de Brasov.
Nu vad cum ar merge motorul de Saviem pe cutia si transmisia de TV.
Gasesti pe net de-a gata : http://olx.ro/oferta/motor-de-102-aro-I ... 9eced13f25
Si ceva informatii aici : http://www.offroadclubaro.com/viewtopic.php?f=20&t=708
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
socratee
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 313
Joined: 19 Apr 2012, 13:36
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by socratee »

De treaba cu set de 102 stiam si eu. Dar cand spunea omu` ca e de 3900 am zis si eu.. Brasov cu set de 102? La care raspuns : Nu nu domnu.. Motor de ROMAN euro 2 :-s am cautat pe google informatii.. ce e drept am gasit o "frumoasa" cu astfel de motor.. 4 cilindri turbo euro 2... :-s AB inscriptionat pe galeria de admisie.. alternator romanesc..

http://www.tocmai.ro/frumoasa-americana ... 48632.html
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by vercingetorix »

Nu sunt convins ca incape in TV un motor de Roman, cred ca are suportii motorului dispusi diferit.
Si nu merge direct pe cutie de TV, poate cu vreo flansa artizanala.
Poate a pus cabina de tv pe sasiu de camion, cu modificari.
O poza ne-ar lamuri mai bine.
Daca nu Aro, atunci ce ?

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3362
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by Soryn »

Pai si daca eu am o masina cu motor de brasov simplu ,si iti zic tie ca am bagat set motor de 3800 cm cum il verifici tu,fara sa il desfaci ?Bagi tv-u pe stand de masurarea puteri la roata?
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by vercingetorix »

Unde D127 urca cu a treia, D127.02 urca si cu a patra... ;D
Se simte la cuplu, totul e sa ai termen de comparatie.
Daca nu Aro, atunci ce ?
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: TV cu motor de ROMAN ?

Post by niku111 »

In incercarea de a pastra in fabricatie gama TV sa facut diverse vmotorizari atit straine cit si romanesti.Tipul de motor adus in discutiev de colegul Socratee l-am vazut montat si pe un buldoexcavator prototip realizat la Nicolina Iasi.

Post Reply