De ceva vreme vorbind cu colegul georgedext (despre un TV camioneta) am primit un numar de telefon de la un om care avea un TV cu cabina dubla dar cu motor de ROMAN, "Frumoasa Americana". Zicea omu` ca e de 3900 cmc Turbo Euro 2 .
Voi stiti despre asta ceva ?
O fi fost din fabrica ?
Se mai gasesc asemenea motoare ?
S-ar putea omologa ?
TV cu motor de ROMAN ?
Moderator: costy84
- socratee
- Membru Devotat

- Posts: 313
- Joined: 19 Apr 2012, 13:36
- Location: Cluj-Napoca
- Contact:
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: TV cu motor de ROMAN ?
Cred ca este vorba de motorul D127.02 de 3800 cmc, cu pistoane si camasi de Saviem bagate in blocul de Brasov.
Nu vad cum ar merge motorul de Saviem pe cutia si transmisia de TV.
Gasesti pe net de-a gata : http://olx.ro/oferta/motor-de-102-aro-I ... 9eced13f25
Si ceva informatii aici : http://www.offroadclubaro.com/viewtopic.php?f=20&t=708
Nu vad cum ar merge motorul de Saviem pe cutia si transmisia de TV.
Gasesti pe net de-a gata : http://olx.ro/oferta/motor-de-102-aro-I ... 9eced13f25
Si ceva informatii aici : http://www.offroadclubaro.com/viewtopic.php?f=20&t=708
Daca nu Aro, atunci ce ?
- socratee
- Membru Devotat

- Posts: 313
- Joined: 19 Apr 2012, 13:36
- Location: Cluj-Napoca
- Contact:
Re: TV cu motor de ROMAN ?
De treaba cu set de 102 stiam si eu. Dar cand spunea omu` ca e de 3900 am zis si eu.. Brasov cu set de 102? La care raspuns : Nu nu domnu.. Motor de ROMAN euro 2 :-s am cautat pe google informatii.. ce e drept am gasit o "frumoasa" cu astfel de motor.. 4 cilindri turbo euro 2... :-s AB inscriptionat pe galeria de admisie.. alternator romanesc..
http://www.tocmai.ro/frumoasa-americana ... 48632.html
http://www.tocmai.ro/frumoasa-americana ... 48632.html
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: TV cu motor de ROMAN ?
Nu sunt convins ca incape in TV un motor de Roman, cred ca are suportii motorului dispusi diferit.
Si nu merge direct pe cutie de TV, poate cu vreo flansa artizanala.
Poate a pus cabina de tv pe sasiu de camion, cu modificari.
O poza ne-ar lamuri mai bine.
Si nu merge direct pe cutie de TV, poate cu vreo flansa artizanala.
Poate a pus cabina de tv pe sasiu de camion, cu modificari.
O poza ne-ar lamuri mai bine.
Daca nu Aro, atunci ce ?
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: TV cu motor de ROMAN ?
Pai si daca eu am o masina cu motor de brasov simplu ,si iti zic tie ca am bagat set motor de 3800 cm cum il verifici tu,fara sa il desfaci ?Bagi tv-u pe stand de masurarea puteri la roata?
- vercingetorix
- Membru legendar

- Posts: 2492
- Joined: 17 Mar 2010, 19:30
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: TV cu motor de ROMAN ?
Unde D127 urca cu a treia, D127.02 urca si cu a patra...
Se simte la cuplu, totul e sa ai termen de comparatie.
Se simte la cuplu, totul e sa ai termen de comparatie.
Daca nu Aro, atunci ce ?
-
niku111
- Membru legendar

- Posts: 1277
- Joined: 07 Mar 2011, 20:33
- Location: Craiova
Re: TV cu motor de ROMAN ?
In incercarea de a pastra in fabricatie gama TV sa facut diverse vmotorizari atit straine cit si romanesti.Tipul de motor adus in discutiev de colegul Socratee l-am vazut montat si pe un buldoexcavator prototip realizat la Nicolina Iasi.
