Transport cu platforma in Europa

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Transport cu platforma in Europa

Post by Ady »

Salutare,

imi cer scuze ca nu prea am mai fost activ pe forum dar am fost cu ceva mutari si nu prea am mai avut timp :(

As avea si eu nevoie de cateva mici lamuriri daca ma poate ajuta careva. M-am mutat in UK si as vrea sa-mi aduc masina aici sa incerc sa o fac asa cum vroiam de mult si as avea 2 variante:

1. sa o pun pe un transportor si sa o astept aici dar....ultima data cand mi-am adus Loganul aici a venit cu 55km in plus si fara cheie (o mica plimbare prin Germania).

2. sa gasesc o masina + platforma si sa o aduc aici singur ( ideea este ca pe a mea trebuie sa o duc acasa ca e inmatriculata pe RO si trebuie sa-mi iau una de aici).

Sincer....m-as baga la varianta 2 dar din cauza greutatii cred ca am nevoie de un vehicul care sa poata tracta undeva in jur de 2500kg (Aro 1800 kg+ platforma ==>2200kg?).

Acum....ca si costuri (fara masina si platforma) ajung cam la aceleasi dar... nu am facut asta niciodata mai ales sa traverzes Europa si nu am idee de probleme as putea intalnii gen:
- am voie sa scot masina din tara daca nu e pe numele meu dar am actele?
- am voie cu piese in ea? (ultima oara era sa ma "aresteze" la Bulgari ca aveam portbagajul plin de piese) :)
- ce greutate are o platforma cu 2 axe?
- ........

Orice recomandari/sugentii sunt binevenite.
Mai am timp de gandire pana prin iulie/august.

Multumesc.

User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by ydaniel »

Pai de ce nu pleci cu ea direct pe roti?
User avatar
Constantin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4999
Joined: 24 May 2009, 00:53
Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Constantin »

...eu si colegul Ardeleanu o sa aducem masina lui pe roti de la Bucuresti la Paris.Poti sa vii cu noi ~O)
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul

Coluche
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Ady »

:), multumesc dar...chiar daca nu am ramas in drum cu ea pana acum niciodata nu cred ca m-as baga la un asa drum. Poate decat dupa ce as termina ce am de gand sa-i fac.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4772
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by ardeleanu »

NU AI INCREDERE IN ARO ? :-L
Afara de pe forum imediat !!! >:D

Sfatul meu este sa-ti rezolvi actele masinii, daca nu o sa ai, mai devreme sau mai tarziu, probleme...
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5211
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by costy84 »

Cred că este vorba despre Golan nu ARO! >:D
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Ady »

:))...am incredere in Aro dar totusi sunt 2500 km si trebuie sa nu pierd nici prea mult timp pe drum.

Loganul trebuie sa ajunga inapoi in Romania iar Aro vroiam sa-l aduc aici sa ma apuc de el.
Actele sunt ok numai ca nu sunt eu proprietarul si tatal meu. Scuze de confuzie.

Daca nu....mai am o varianta la care m-am gandit astazi: 3 saptamani de concediu, dezmembrat, curatat, modificarile dorite, vopsit si asamblat si asa nu mai arunc 1000£ pt transport+garaj, ii bag in masina.

Scuze de offtopic si cred ca se poate inchide aici pentru ca vad ca nu zice nimeni nimic legat de transport.

Multumesc!
User avatar
Constantin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4999
Joined: 24 May 2009, 00:53
Location: paris(nascut si crescut la Ramnicu Valcea)

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Constantin »

...un preten,face Europa,mi-a carat un Forester Paris-Rm Valcea:Dan Ardelean 0743913624,cred ca am dat 550€.
capitalismul reprezinta exploatarea omului de catre om
socialismul,comunismul,etc:ESTE exact inversul

Coluche
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Ady »

Stiu pretul pretul si....cred ca e cam mult. Pe mine m-a costat 350£ sa aduc masina in UK...poate pt Aro va fi mai mult ca e mai mare;)
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4706
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by ydaniel »

Salut Ady:o platforma sa care 1800kg are masa propie undeva intre 700-1200kg.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by Ady »

Serios? Asa mult? Pai....deja nu mai poti sa o tractezi cu nici un vehicul in afara de un camion.
In afara de cateva care pot tracta peste 3000 kg majoritatea sunt sub 2500kg chiar sub 2000 kg.

Oricum...raman la ideea cu refacutul in concediu.

Mersi!
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Transport cu platforma in Europa

Post by razvy »

Am intalnit platforma de 1800 kg si avea sarcina utila 1900

Post Reply