"TIR-ul lui Gheorghe Vlase din Slobozia poate fi declarat de doua ori unic in Romania. In primul rand, datorita dotarilor sale tehnice, camionul este singurul de acest fel din tara noastra si mai are doar trei “frati” in intreaga Europa. In al doilea rand, nimanui nu i-a trecut pana acum prin cap sa-si branduiasca masina cu imaginea poetului national al Romaniei, Mihai Eminescu.Reprezentantii Autoritatii Rutiere Romane au fost atat de surprinsi ieri la vederea TIR-ului, incat l-au oprit pe loc pe Autostrada Bucuresti-Pitesti pe conducatorul acestuia, Gheorghe Vlase. Omul nu depasise viteza legala si nu incalcase nicio regula de circulatie, ci doar a arborat pe prelata TIR-ului pe care-l conducea o imagine a poetului neamului romanesc, Mihai Eminescu, alaturi de versurile “Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie/ Tara mea de glorii, tara mea de dor!”, iar pe spatele masinii indemnul “Nu uita ca esti roman!”.
Gheorghe Vlase ne-a marturisit ca TIR-ul sau este unicat in Romania si chiar o raritate in Europa. “Motorul dezvolta 750 de cai putere, iar camionul a costat 240.000 euro.
Sa stiti ca doar patru astfel de exemplare sunt in lume. Unul se afla in Spania, altul in Olanda, cel de-al treilea la muzeul fabricii, iar al patrulea este al meu”, ne-a marturisit Vlase.
El ne-a spus ca pentru branduirea masinii a mai dat inca 2.000 de euro. El mai vrea sa faca o alta prelata, de data aceasta cu Stefan cel Mare, cu urmatorul mesaj: “Basarabia n-a fost a mea, ci a urmasilor urmasilor mei!”.
Vlase ne-a mai spus ca pe unde trece cu TIR-ul, oamenii sunt profund miscati de mesajele citite, asa cum au fost si cei de la ARR, care l-au si felicitat pentru o asa idee."
Nu uita ca esti roman!
- George
- Administrator

- Posts: 6972
- Joined: 11 Dec 2006, 21:18
- Location: Bucuresti
- Contact:
Nu uita ca esti roman!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ARO CLUB ROMANIA
- niscu
- Membru de elita

- Posts: 735
- Joined: 20 Oct 2009, 17:14
- Location: Galati-Tulcea
Re: Nu uita ca esti roman!
Jos palaria !!! Si noi putem pasi pe drumul deschis de Romanul asta ,cu costuri mult mai mici si cu o alta abordare,avand acelasi scop final = Romanismul !!
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
- ady2010
- Junior

- Posts: 53
- Joined: 20 Apr 2010, 11:02
- Location: campia-turzii
- Contact:
Re: Nu uita ca esti roman!
frumoasa scania r730,dar prima din serie a ramas in muzeul scania.in rest bravo lui.
Aro 324
Renault Magnum V8
Renault Magnum V8
-
costy123
- Membru

- Posts: 223
- Joined: 05 Aug 2010, 14:12
- Location: Bucuresti
Re: Nu uita ca esti roman!
Chiar nu stiu unde sa postez asta, oricum trebuie sa afle cat mai multa lume
Credeti asta? Eu cred
"Prin metode pur jurnalistice, am intrat în posesia ciornei discursului doamnei Mariana Gheorghe, director general PETROM, pe care dorea să-l citească odată cu anunţarea profitului record de aproape 900 milioane de euro înregistrat de companie în anul de criză 2012.
Cum era de aşteptat, discursul pregătit de Mariana Gheorghe nu a fost aprobat de acţionarii OMV, adică de guvernul austriac. Deşi doamna Gheorghe a ameninţat că-şi va da demisia dacă nu va fi lăsată să-l citească aşa cum l-a conceput, a fost refuzată politicos. (Această situaţie internă din PETROM a rămas în coadă de peşte. Vom reveni cu amănunte imediat ce vom afla cum au decurs negocierile.)
Stimaţi cititori, vă ofer pasaje din ciorna discursului cenzurat de patronii OMV:
“Felicitări, popor român, că, în ciuda lăcomiei noastre de a urca preţul benzinei şi motorinei la 6,30 lei/litru, tu ai continuat fără crâcnire să cumperi tone de combustibili de la staţiile noastre!
Îţi mulţumesc, popor român, că ai reuşit, în vremuri de restrişte, să ne produci profit de aproape 900 milioane de euro în 365 de zile! La anul sper că o să mă ajuţi să duc profitul la peste un miliard de euro.
Felicitări, popor român, că nu ai ieşit în stradă ca nenorociţii ăia de bulgari care, în loc să cumpere produse la preţurile oferite de afacerişti veroşi ca noi, dau jos guverne alese democratic!
Felicitări, popor român, că toată vara şi toamna trecută te-ai ocupat cu decapitarea lui Băsescu şi ne-ai lăsat pe noi să ne promovăm tarifele într-o linişte de mormânt. La un moment dat, chiar am crezut că este liniştea dinaintea furtunii, dar, omenos cum eşti, nu ne-ai lovit cu un taifun de proteste.
Îţi mulţumesc, popor român, că nu te-ai dat în lături să mă sprijini în tentativa de a ajuta poporul prieten austriac prin dividendele plătite către OMV sau prin căpuşarea altor servicii prestate de afaceriştii prusaci la PETROM!
Felicitări, popor român, că preferi să urmăreşti tot ce mişcă în războiul dintre Ponta şi Băsescu, iar a doua zi să dai fără crâcnire toţi banii din buzunar pe energie, gaz şi combustibili.
Felicitări, popor român, că eşti un conservator înrăit şi nu vrei în ruptul capului să te transformi din mămăligă în dinamită!
Îţi mulţumesc, popor român, că din banii pe care mi i-ai plătit, am dat - recunosc, cu strângere de inimă - ceva înapoi şi bugetului Guvernului Ponta II, conceput de nemuritorul Gheorghe Gherghina!
Felicitări, popor român, că, mulţumită ţie, PETROM a crescut profitul OMV de la 1,5 la 15%, astfel încât statul austriac să-şi îndestuleze vistieria cu un profit fabulos, în detrimentul celei româneşti! De fapt, 41% din profitul OMV a fost produs din banii tăi, popor român.
Felicitări, popor român, că trăieşti pe un areal plin cu petrol şi nu vrei să profiţi şi tu un pic de pe urma bogăţiei din subsolul ţării tale. Atâta inocenţă rar mi-a fost dat să văd!
Îţi mulţumesc, popor român, că datorită ţie voi primi, pe lângă salariul fabulos pe care îl încasez lună de lună, un bonus de profit cu 7 zerouri în coadă! În euro.
Din motive care ne scapă, Mariana Gheorghe nu a vrut să-i mulţumească public ex-premierului Adrian Năstase pentru că a cerut de la OMV, pentru PETROM, doar 700 de milioane de euro. În schimb, doamna Gheorghe ar fi vrut să încheie discursul astfel:
„Dumnezeu să binecuvânteze România, iar tu, popor, să rămâi docil, să ai putere de muncă şi de cheltuială, pentru ca PETROM să atingă un nou record în 2013!”
Credeti asta? Eu cred
"Prin metode pur jurnalistice, am intrat în posesia ciornei discursului doamnei Mariana Gheorghe, director general PETROM, pe care dorea să-l citească odată cu anunţarea profitului record de aproape 900 milioane de euro înregistrat de companie în anul de criză 2012.
Cum era de aşteptat, discursul pregătit de Mariana Gheorghe nu a fost aprobat de acţionarii OMV, adică de guvernul austriac. Deşi doamna Gheorghe a ameninţat că-şi va da demisia dacă nu va fi lăsată să-l citească aşa cum l-a conceput, a fost refuzată politicos. (Această situaţie internă din PETROM a rămas în coadă de peşte. Vom reveni cu amănunte imediat ce vom afla cum au decurs negocierile.)
Stimaţi cititori, vă ofer pasaje din ciorna discursului cenzurat de patronii OMV:
“Felicitări, popor român, că, în ciuda lăcomiei noastre de a urca preţul benzinei şi motorinei la 6,30 lei/litru, tu ai continuat fără crâcnire să cumperi tone de combustibili de la staţiile noastre!
Îţi mulţumesc, popor român, că ai reuşit, în vremuri de restrişte, să ne produci profit de aproape 900 milioane de euro în 365 de zile! La anul sper că o să mă ajuţi să duc profitul la peste un miliard de euro.
Felicitări, popor român, că nu ai ieşit în stradă ca nenorociţii ăia de bulgari care, în loc să cumpere produse la preţurile oferite de afacerişti veroşi ca noi, dau jos guverne alese democratic!
Felicitări, popor român, că toată vara şi toamna trecută te-ai ocupat cu decapitarea lui Băsescu şi ne-ai lăsat pe noi să ne promovăm tarifele într-o linişte de mormânt. La un moment dat, chiar am crezut că este liniştea dinaintea furtunii, dar, omenos cum eşti, nu ne-ai lovit cu un taifun de proteste.
Îţi mulţumesc, popor român, că nu te-ai dat în lături să mă sprijini în tentativa de a ajuta poporul prieten austriac prin dividendele plătite către OMV sau prin căpuşarea altor servicii prestate de afaceriştii prusaci la PETROM!
Felicitări, popor român, că preferi să urmăreşti tot ce mişcă în războiul dintre Ponta şi Băsescu, iar a doua zi să dai fără crâcnire toţi banii din buzunar pe energie, gaz şi combustibili.
Felicitări, popor român, că eşti un conservator înrăit şi nu vrei în ruptul capului să te transformi din mămăligă în dinamită!
Îţi mulţumesc, popor român, că din banii pe care mi i-ai plătit, am dat - recunosc, cu strângere de inimă - ceva înapoi şi bugetului Guvernului Ponta II, conceput de nemuritorul Gheorghe Gherghina!
Felicitări, popor român, că, mulţumită ţie, PETROM a crescut profitul OMV de la 1,5 la 15%, astfel încât statul austriac să-şi îndestuleze vistieria cu un profit fabulos, în detrimentul celei româneşti! De fapt, 41% din profitul OMV a fost produs din banii tăi, popor român.
Felicitări, popor român, că trăieşti pe un areal plin cu petrol şi nu vrei să profiţi şi tu un pic de pe urma bogăţiei din subsolul ţării tale. Atâta inocenţă rar mi-a fost dat să văd!
Îţi mulţumesc, popor român, că datorită ţie voi primi, pe lângă salariul fabulos pe care îl încasez lună de lună, un bonus de profit cu 7 zerouri în coadă! În euro.
Din motive care ne scapă, Mariana Gheorghe nu a vrut să-i mulţumească public ex-premierului Adrian Năstase pentru că a cerut de la OMV, pentru PETROM, doar 700 de milioane de euro. În schimb, doamna Gheorghe ar fi vrut să încheie discursul astfel:
„Dumnezeu să binecuvânteze România, iar tu, popor, să rămâi docil, să ai putere de muncă şi de cheltuială, pentru ca PETROM să atingă un nou record în 2013!”
